Малки фрагменти от микропластмаса си проправят път дълбоко в телата ни чрез храната и напитките, които консумираме.
Екип от Медицинския университет в Гуанджоу и Университета Джинан в Китай е провел тестове както на мека, така и на твърда чешмяна вода (която е по-богата на минерали).
"Нано/микропластмасите (NMP) от чешмяна вода, които излизат от централизираните системи за пречистване на вода, предизвикват все по-голяма глобална загриженост, тъй като представляват потенциален риск за здравето на хората чрез консумация на вода", пишат изследователите в своята статия.
Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
Те добавили нанопластмаси и микропластмаси преди кипене на течността и след това филтриране на всички утайки. В някои случаи до 90 процента от NMP били отстранени чрез процеса на кипене и филтриране, въпреки че ефективността варира в зависимост от вида на водата.
Как да пречистите водата
Разбира се, голямата полза е, че повечето хора могат да го направят, използвайки това, което вече имат в кухнята си.
"Тази проста стратегия за кипене на вода може да "обеззарази" NMP от домакинската чешмяна вода и има потенциала за безвредно облекчаване на приема на NMP от хора чрез консумация на вода", пишат биомедицинският инженер Зимин Ю от Медицинския университет в Гуанджоу и колеги.
Още: Трябва ли да пиете чаша вода преди хранене: Запомнете го веднъж завинаги
По-висока концентрация на микропластмасите била отстранена от проби от твърда чешмяна вода, която естествено образува натрупване на варовик (или калциев карбонат), докато се нагрява.
Обикновено се среща в кухненските чайници, тебеширеното вещество се образува върху повърхността на пластмасата, тъй като промените в температурата изтласкват калциевия карбонат от разтвора, като ефективно улавят пластмасовите фрагменти в кора.
"Нашите резултати показаха, че ефективността на нанопластичното утаяване се увеличава с увеличаване на твърдостта на водата при кипене", пише екипът. Дори в мека вода, където се разтваря по-малко калциев карбонат, приблизително една четвърт от NMP са били уловени от водата.
Всякакви парчета пластмаса след това могат да бъдат отстранени чрез обикновен филтър като мрежата от неръждаема стомана, използвана за прецеждане на чай, казват изследователите.
Минали проучвания са измервали фрагменти от полистирен, полиетилен, полипропилен и полиетилен терефталат в питейна чешмяна вода, която консумираме ежедневно в различни количества. За да подложат стратегията на крайния тест, изследователите добавили още повече нанопластични частици, чиито брой бил ефективно намален.
"Пиенето на преварена вода очевидно е дългосрочна стратегия за намаляване на глобалната експозиция на микропластмаси", пишат изследователите.
Изследователският екип се надява, че пиенето на преварена вода може да стане по-широко разпространена практика, тъй като пластмасите продължават да превземат света. Те вече са свързани с промени в микробиома на червата и устойчивостта на тялото към антибиотици.
Екипът зад това последно проучване иска да види повече изследвания за това как преварената вода може да предпази изкуствените материали от телата ни – и може би да противодейства на някои от тревожните ефекти на микропластмасата, които се появяват.