Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Алпите са открити следи от животни, съществували преди динозаврите

29 ноември 2024, 08:15 часа • 2272 прочитания

Туристи, пътешестващи из Алпите, случайно се натъкнали на следи от цяла праисторическа екосистема, твърдят учени. Добре запазени следи от влечуги и земноводни станали видими поради топенето на сняг и лед, причинено от изменението на климата.

Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция

Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт

Откритието е направено в планинската верига Валтелина Ороби в Ломбардия. Палеонтолозите датират екосистемата отпреди 280 милиона години. Тогава, през пермския период, динозаврите все още не са бродили по Земята. Пермският период завършва с най-голямото масово измиране в света, причинено от внезапно и смъртоносно повишаване на температурата.

Учени откриха същество на 555 милиона години, което може да се движи самостоятелно

Клаудия Стефенсен от италианско село и нейният съпруг се разхождали по камениста пътека в долината Умбрия, близо до границата с Швейцария. Жената стъпила върху светлосив камък, покрит със странни шарки.

Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор

Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата

 „Съпругът ми вървеше пред мен, гледайки право напред, а аз гледах в краката си. Стъпих върху един камък, който ми се стори странен – приличаше на циментова плоча. Тогава забелязах тези странни кръгли шарки с вълнообразни линии. Погледнах по-отблизо и разбрах, че това са отпечатъци“, каза Стефенсен, цитирана от The Guardian.

Клаудия направила снимка и я изпратила на своя приятел, фотограф, специализиран в природни снимки. Той показал снимката на палеонтолог от Природонаучния музей в Милано, който от своя страна се консултирал с други експерти. Отпечатъците, открити на надморска височина от 1700 метра, се оказали на праисторическо влечуго.

Впоследствие тук били открити стотици други фосилизирани следи от влечуги, земноводни и насекоми, които образуват цели пътеки. Следите са оставени от поне пет различни вида животни. „Динозаврите все още не са съществували, но авторите на най-големите отпечатъци все пак трябва да са били с внушителни размери – до 2 – 3 метра дължина“, отбелязват палеонтолозите.

Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност

Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже

Археолози откриха древна гигантска змия

Отпечатъците са толкова добре запазени, че показват впечатляващи детайли, като нокти и следи от кожа по коремите на някои животни. На мястото са открити и фосилизирани растителни фрагменти, семена и дори следи от дъждовни капки. Друга особеност на находката е, че екосистемата е открита на много голяма надморска височина и е много добре запазена. Свлачища разкрили тези вкаменелости, което помогнало да се направи важното палеонтологично откритие.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес