Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени свързаха рака с имунната система

08 февруари 2018, 08:15 часа • 22108 прочитания

Ключът към профилактиката и лечението на рака може да бъдат особености на имунната система, а не генетичните мутации, върху които днес са съсредоточени повечето усилия на онколози в света, пише Eurekalert.

Специалистите поясняват, че генетичните мутации, които се смятат за едни от главните фактори за развитието на онкологичните заболявания не могат да обяснят защо мъжете по-често се разболяват от рак, в сравнение с жените.

Но въпросът за гендерното различие и предразположеността към рак се прояснява, ако се отчете фактът, че имунната система при представителите на силния поле по-силно подложена на остаряване. Така защитният механизъм се „чупи”, като носи по-голяма отговорност за развитието на рака, отколкото се смяташе преди.

Експертите са анализирали данните от два милиона случая на рак при хора на възраст между 18 и 70 години.

Основна причина за остаряването на имунната система е съкращаването на тимусната жлеза, където се произвеждат Т-клетките. Те циркулират в организма, като убиват всичко дисфункционално или чуждо.

Например, два пъти на всеки 16 години тимусът намалява размера си, което е съпроводено с намаляването на производството на Т-клетки. Учените са установили прекалено силна корелация между високата вероятност от развитието на няколко вида рак и съкращаването на популацията на Т-клетките.

"Раковите клетки „побеждават” във войната с Т-клетките ако се намират над определен праг. Установихме този праг, отчитайки възрастта, пропорционална на производството на Т-клетки. Така успяхме да изчислим вероятността от развитието на рак, свързана със състоянието на защитния механизъм на човека. Смятаме, че резултатите са изключително важни и показват необходимостта от по-сериозно отношение към имунната система в изследването на рака. Сега трябва да се съсредоточим върху това да контролираме функционалността на тимуса. Вероятно с помощта на трансплантация или регенерация може да се постигне увеличаване на броя на жизненоважните Т-клетки", смята проф. Клеър Блекбърн от университета Дънди.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес