Учени свързаха рака с имунната система

08 февруари 2018, 08:15 часа • 22136 | прочитания

Ключът към профилактиката и лечението на рака може да бъдат особености на имунната система, а не генетичните мутации, върху които днес са съсредоточени повечето усилия на онколози в света, пише Eurekalert.

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Специалистите поясняват, че генетичните мутации, които се смятат за едни от главните фактори за развитието на онкологичните заболявания не могат да обяснят защо мъжете по-често се разболяват от рак, в сравнение с жените.

Но въпросът за гендерното различие и предразположеността към рак се прояснява, ако се отчете фактът, че имунната система при представителите на силния поле по-силно подложена на остаряване. Така защитният механизъм се „чупи”, като носи по-голяма отговорност за развитието на рака, отколкото се смяташе преди.

Експертите са анализирали данните от два милиона случая на рак при хора на възраст между 18 и 70 години.

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

Основна причина за остаряването на имунната система е съкращаването на тимусната жлеза, където се произвеждат Т-клетките. Те циркулират в организма, като убиват всичко дисфункционално или чуждо.

Например, два пъти на всеки 16 години тимусът намалява размера си, което е съпроводено с намаляването на производството на Т-клетки. Учените са установили прекалено силна корелация между високата вероятност от развитието на няколко вида рак и съкращаването на популацията на Т-клетките.

"Раковите клетки „побеждават” във войната с Т-клетките ако се намират над определен праг. Установихме този праг, отчитайки възрастта, пропорционална на производството на Т-клетки. Така успяхме да изчислим вероятността от развитието на рак, свързана със състоянието на защитния механизъм на човека. Смятаме, че резултатите са изключително важни и показват необходимостта от по-сериозно отношение към имунната система в изследването на рака. Сега трябва да се съсредоточим върху това да контролираме функционалността на тимуса. Вероятно с помощта на трансплантация или регенерация може да се постигне увеличаване на броя на жизненоважните Т-клетки", смята проф. Клеър Блекбърн от университета Дънди.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес