Това е животното, озадачило дори Чарлз Дарвин, който не проумявал как е възможно огромен бозайник, наподобяващ хем лисица, хем вълк, да е пристигнал на пуст острови на почти 500 км. разстояние от сушата, предаде БГНЕС.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Но днес, твърдят биолози, мистерията на изчезналите фолкландски вълци е на път да бъде разбулена.
Забелязан за първи път от европейците през XVII век, вълкът всъщност е бил единственият сухоземен бозайник на Фолкландите.
Първите размишления по темата датират от 1834 г. и са дело на Дарвин. От тогава има много теории, спекулиращи как кафявият хищник се озовал на толкова отдалечено място. Доведен от човека или доплавал с помощта на леден сал?
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Екип от австралийски, аржентински и чилийски учени смятат, че са достигнали до истината.
Те изследвали ДНК-то на музейни експонати на "Dusicyon australis" и сравнили резултатите си с генетичния код на изчезнало животно от семейство кучета, обитавало основната суша – южноамериканският вълк "Dusicyon avus".
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Двата вида имали почти идентични геноми. Хронологията показва, че те "поели по различни пътища" през Ледената епоха от преди 10-20 хиляди години. По онова време нивото на световния океан било значително по-ниско от днешното. Следователно бреговите линии на днешни южна Аржентина и Чили се разпростирали далеч по-навътре в южния Атлантически океан.
"Фолкландският вълк преминал през тесен, плитък пролив, вероятно докато бил замръзнал", предполагат изследователите.
Вече заселил се, хищникът се оказал изолиран след края на Ледената епоха, тъй като нивото на световния океан се било покачило. През времената, когато Дарвин го забелязал, вълкът бил преследван безскрупулно заради красивата си кожа и за да се защити добитъкът.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя