Обемът на световните водни резервоари намалява в последните 20 години, въпреки че има ръст в строителството и това води до увеличаване на капацитета им, предаде Ройтерс, като цитира данни от проучване. Новите язовири обаче няма да са достатъчни за решаване на проблема с нарастващите водни запаси.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Сателитните данни показват, че количеството на водата, съхранявана в 7245 резервоара по целия свят, е намаляло в периода между 1999 г. и 2018 г., въпреки че капацитетът им се е увеличил с 28 кубични километра годишно, се казва в изследването, публикувано в изданието "Нейчър къмюникейшънс", цитирано от БТА.
Климатичните промени са "критичен фактор" за намаляване на ефективността на водохранилищата, както повишаването на търсенето на вода, казва Хуейлин Гао от Тексаския университет "Ей енд Ем", водещ автор на проучването. "Дори ако температурите спрат да се повишават, нарастващото търсене и новото строителство вероятно ще продължат", добавя тя.
Намаляването на обемите на водохранилищата е концентрирано на юг, особено в Африка и Южна Америка, където търсенето на вода се увеличава бързо и новите резервоари не се запълват с темповете, с които се е очаквало. В проучването не е отчетено влиянието на утаяването - постоянен проблем, който се очаква да намали капацитета на хранилищата с една четвърт до 2050 г., става ясно от документ от януари на ООН.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Продължителните засушавания повдигат въпроси за възможностите за изграждане на големи резервоари. Миналото лято в Китай производството на хидроенергия намаля в резултат на рекордно високите температури в района на река Яндзъ. От Международната асоциация по хидроенергетика казват, че новите язовири и водохранилища играят "решаваща роля за смекчаване на последиците в епохата на нарастващи климатични екстремуми", като улесняват регулирането на водните потоци.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?