Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ПМС- плод на еволюцията?

28 август 2014, 09:47 часа • 39815 прочитания

Това явление е неизбежно, като смъртта и данъците, а и не е по-приятно от тях. Всеки месец милиони жени усещат, че нещо не е така – мъжът не е този, и децата не са същите, работата е ужасна, вкусът в устата, изобщо нищо в живота не е наред. Защо на природата ѝ е потрябвало да подлага жените на това мъчение всеки месец? Още по-странно изглежда, като се прибави и фактът, че самките на повечето бозайници не страдат от предменструален синдром (ПМС).

Австралийският биолог Майкъл Джилингс издига хипотезата, която позволява предменструалният синдром да бъде свързан, именно с една черта, която липса при повечето животни – устойчивата връзка между партньорите.  

Според изследването му, публикувано в Evolutionary Applications, ПМС е еволюционна адаптация, която позволява на жените да увеличат шансовете си за появата на потомство.

Тъй като раздялата на жената с партньор, когото тя повече не обича, често се случва именно в периода на ПМС, ученият предположил, че този период е като инструмент за естествен отбор, с помощта на който жената се избавя от мъж, който не може да я дари с потомство.

Трудно ни е да приемем връзката между ПМС и раждането на дете. Ясно е, че ПМС липсва през бременността, но след като детето се роди проклетото състояние отново се появява. Къде е връзката?

За всеки етнолог, изучаващ живота на първобитните ловци, тя е очевидна. При жените в репродуктивна възраст, в такива племена, менструация почти няма, тъй като те или са непрекъснато бременни или кърмят. Т.е. в древността ПМС са имали само момичетата, които все още нямали партньор и жените с безплоден партньор. Редовното появяващото се безумно състояние, служило затова, да подбужда жените по-често към лошо отношение към партньора и в един прекрасен ден те да се разделят.

Сред първите прамайки на нашия вид хормоналният механизъм, предизвикващ ПМС, се е срещал много рядко, но тези единични жени имали важно еволюционно преимущество. Следователно гените, предразполагащи към този еволюционен механизъм, е трябвал да се разпространят все повече сред популацията.

В крайна сметка ПМС се е превърнал толкова нормално явление при жените, както напр. кърменето.

Може би хипотезата на Джилингс ще позволи на жените да се примирят със състоянието, което китайците са нарекли „старата приятелка”.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес