Капризните арахнофоби от градовете по-добре да се преместят в предградията, а още по-добре - на село. Австралийски учени доказаха, че паяците предпочитат блясъка на градския живот, като стават по-големи и се размножават по-бързо в такава среда, съобщи ЮПИ.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Средата на растенията и животните се променя с развитието на урбанизацията, като това засяга дори безгръбначни като паяците.
Ефектът на градовете върху птици и бозайници е изследван много,но не и при насекомите. Затова учени от университета на Сидни решиха да изследват как се отразява на паяците разширяването на градовете. Те използваха златисти тъкачи (Nephila plumipes), които обитават както диви, така и застроени райони в Австралия.
Учените установиха, че паяците живеят по-добре в гъсто населени райони, където има пътища и къщи, като стават по-големии тежки там в сравнение със сродниците им, обитаващи естествена среда.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
"Твърдите повърхности и липсата на растителност водят до ефекта на градския топъл остров. Там се задържа повече топлина отколкото в районите с растителност - обясни ръководителката на екипа Елизабет Лоу. - По-високата температура се свързва с по-голям растеж и размер при безгръбначните. Градското осветление може също да допринася, защото привлича насекомите и така паяците имат повече храна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
"Според австралийските учени тяхното откритие сигурно е валидно и за други видове, макар и различните паяци да са с различен хабитат и начин на лов. Урбанизацията на един вид еко система, като поле или гора, се отразява различно на видовете от усвояването на друга, например на пустиня. Разбирането на нюансите и как те въздействат върху различните видове е важно за консервацията, изтъкват учените.