Британски учени по случайност откриха нов вид клетка, която убива повечето ракови образувания. Новото откритие може да е се окаже огромен пробив в опитите за откриване на универсален лек за борба с рака, пише британското издание The Telegraph.
Още: Кои са главните фактори за развитието на ранната деменция
Още: Тези навици ще ви отдалечат от деменцията
Учените от университета в Кардиф анализирали банка с кръв, като се опитвали да открият бели кръвни телца в нея. Вместо това те открили съвсем нов вид „Т – клетка“, която използва малко образувание, подобно на кука, за да се закача за ракови клетки, като при това игнорира здравите такива.
В лабораторни условия, бели кръвни телца, „снабдени“ с такова образувание са успявали да убият ракови клетки от множество органи, включително дробове, кръв, кости и бъбреци.
Според професор Андрю Сийуел, ръководител на изследването, и експерт по такъв тип клетки от медицинския университет в Кардиф, това откритие може да се използва за създаването на универсален лек, който да лекува редица видове рак, предаде агенция Фокус.
Още: Земната кора се отлепва под Калифорния
Още: Уникален случай: Акула се излюпи без чифтосване
„Това е много мотивираща находка, никой не знаеше, че такива клетки изобщо съществуват“, заяви той пред вестника.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само за два дни: Бобри изградиха язовир, който властите в Чехия планират от седем години (ВИДЕО)
„Това откритие създава възможност за създаването на „общо“ лекарство за рак, една Т-клетка, която може да унищожава много различни видове рак (…). До този момент никой не предполагаше, че това изобщо може да е възможно“, добави той.
Попитан дали съществуването на такива клетки и случайното им откриване в обикновена банка с кръв означава, че има човек в Уелс, който на практика е „имунизиран“ от рак, той заяви, че това е съвсем възможно.
„Това е бяло кръвно телце, което може да е много рядко, или пък много хора да имат такива, но те да не работят по този начин по някаква причина. Засега просто не знаем“, каза той.
Още: Пробив: "Лепенка" за сърце дава надежда за болните от сърдечна недостатъчност
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Терапии, които създават специфични бели кръвни телца или други имунни клетки за борба с рак на този етап съществуват, но досега никога не са били ползвани за друго, освен като лекарство за някои типове левкемия. Те освен това не работят срещу по-големи тумори, каквито причиняват повечето видове рак.
Новата клетка не само в бъдеще може да лекува различни видове рак, но освен това може да се предава по кръвен път, което означава, че лесно може да бъде разпространявана като масово лекарство.