Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Земната кора се отлепва под Калифорния

04 февруари 2025, 07:50 часа • 3568 прочитания

Земната кора се отлепва под планинската верига Сиера Невада. Този процес, наречен литосферно фундиране, не е повод за безпокойство. Всъщност може би така са се образували континентите. Континенталната кора се намира по-високо и издържа по-дълго от океанската, тъй като е по-малко плътна. Фундирането може да е начинът, по който по-леките материали в земната кора се отделят от по-тежките материали, създавайки континентите, от които зависи целият живот на Земята.

Ново изследване е установило, че този процес се случва точно сега под Сиера Невада. Под южната част на планинската верига литосферата – горната част на земната мантия и част от кората – вече се е отлепила и е потънала в по-дълбоката мантия. Литосферата под централната Сиера в момента се отлепва, докато процесът все още не е стигнал до северния край на планинската верига.

ОЩЕ: Геолози потвърдиха, че Земята "капе" под Анадолското плато

Тихо под краката ви

„Може да се намирате в Сиера и да ловите риба и този огромен слой да се отлепва под вас и дори да не знаете“, казва геологът Вера Шълте-Пелкъм от Университета на Колорадо Боулдър.

Schulte‐Pelkum & Kilb / Geophysical Research Letters, 2024

На повърхността няма признаци, че това отлепване се случва. Но изследователите преди това са забелязали странно дълбоки земетресения под Сиера Невада, с трусове с магнитуд от 1,9 до 3,2, възникващи на повече от 40 километра дълбочина. Това е странно, тъй като скалите на тази дълбочина обикновено са топли и под налягане, което означава, че са склонни да се деформират, без да се счупят и да освободят сеизмични вълни, казва Шълте-Пелкъм пред Live Science.

Шълте-Пелкъм и нейният съавтор, сеизмологът Дебора Килб от Калифорнийския университет в Сан Диего, разгледали записите на земетресенията в региона от 1985 до 2023 г. Те използвали вълните от тези земетресения, за да съберат информация за долната част на кората и горната част на мантията под планините. Те усъвършенствали измерване, наречено анизотропия, което разкрива разлика в начина, по който вълните се движат в зависимост от посоката, от която идват. Това може да разкрие информация за ориентацията на скалата.

ОЩЕ: Земната кора капе "като мед" в недрата на планетата

Процесът на образуване на континентите

Резултатите разкрили слой с дълбочина между 40 и 70 км, където скалите се откъсват от горната кора. В южната част на Сиера, близо до Националния парк „Секвоя“, този слой бил изчезнал, а в северната, около езерото Тахо, още не бил отрязан. Но в централната част на Сиера, под националния парк „Йосемити“, слоят активно пада в мантията.

Предишни изследвания намекнали, че това отлепване може да се е случило под южната част на Сиера Невада преди 3 или 4 милиона години, казва Шълте-Пелкъм. „Мисля, че все още продължава – казва тя, – така че го улавяме в действие.“

Същият процес на изграждане на континенталната кора може да се случва другаде по света, продължава изследователката – включително в Нова Зеландия, на Анадолското плато в Турция и в Карпатите в Източна Европа.

ОЩЕ: Вътрешното ядро на Земята може да е твърдо и течно едновременно

„Можем да отидем и да потърсим това на редица други места, където хората предполагат, че може би литосферата е била по-дебела и сега се е отлепила“, допълва тя.

Статията на изследователите е публикувана в списанието Geophysical Research Letters.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес