Археолози в Египет са открили останките на „голям“ 3400-годишен град, датиращ от Новото царство, вероятно построен от бащата на Тутанкамон и по-късно разширен от Рамзес II.
Селището е открито в Ком ел-Нугус, Северен Египет, на около 43 километра западно от Александрия на скалист хребет между Средиземно море и езерото Марют. По-рано египтолозите смятаха, че мястото не е било обитавано до по-късни времена, когато гърците основават свое собствено селище и некропол там около 332 г. пр.н.е., по време на елинистическия период на Египет.
ОЩЕ: Царска гробница на неизвестен фараон е открита в некропола на планината Анубис
Изследователите открили по-старото древноегипетско селище, докато изучавали гръцкото. Неочаквано откритие на кални тухли, датиращи от Новото царство (около 1550 до 1070 г. пр.н.е.) разкрило най-ранното известно египетско селище на север от езерото Марют, според изследване, публикувано в списание Antiquity.
Не е ясно точно колко голямо е било селището, „но качеството на останките, тяхната планирана организация около улица, може да предполага доста широкомащабна окупация“, казва авторът на изследването Силвен Денин, археолог от Френския национален център за научни изследвания, пред Live Science. Улицата е проектирана да отвежда повърхностните води и да предпазва сградите от водна ерозия.
ОЩЕ: Слънчево затъмнение завинаги променило архитектурата на Древен Египет
„Имало е храм, построен от Рамзес II, както и частни погребални параклиси, в които се споменава военен персонал – казва Денин, който ръководи разкопките. – Ако селището наистина е имало военен характер, възможно е да е имало и крепостна стена и административни сгради.
Една особено интересна находка е печат върху част от амфора с името Меритатон (също изписвано Меритатен). Меритатон е дъщеря на фараона Ехнатон (управлявал от 1349 до 1336 г. пр.н.е.) и съпругата му Нефертити. Ехнатон е известен с религиозна революция, която се опитала да съсредоточи религията на Египет около култа към Атон, слънчевия диск. Неговият син Тутанкамон (управлявал около 1336 до 1327 г. пр.н.е.) по-късно връща традиционната политеистична религия на Египет.
ОЩЕ: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Ехнатон почита слънчевия бог Атон. Jean-Pierre Dalbéra / Public Domain
„Наличието на този печат вероятно показва производството на вино в царско имение“, което датира от времето на Меритатон, казва Денин. „Лозята в покрайнините на Египет вероятно са били пазени от военните и са формирали част от пионерски фронт“, казва той, отбелязвайки, че е възможно това селище да е основано по време на управлението на Ехнатон.
Роджър Форшоу, почетен преподавател в Центъра за биомедицинска египтология в Университета на Манчестър, който не е участвал в изследването, приветства работата на екипа и отбелязва, че „наличието на храм подчертава неговото стратегическо и културно значение“.
ОЩЕ: Не отстъпва по величие на храма в Луксор: археолози откриха уникален храм на Птолемеите
Форшоу обръща внимание и на разположението на улицата. „Тази улица е гениално проектирана със система за събиране на вода за отвеждане на повърхностните води и защита на крехките стени от кални тухли“, каза Форшоу.
Разкопките на мястото продължават и по думите на Деннин те могат да помогнат да се разкрие колко голямо е било селището и кога точно е било основано. Друг е въпросът как египтяните са наричали селището в древността.