Сенатът на САЩ утвърди Пам Бонди, номинираната от президента Доналд Тръмп за главен прокурор - човекът, заемащ поста в САЩ, е и министър на правосъдието, съобщава Fox News. Гласуването завърши с 54 глава "за" срещу 46 "против" за назначаването на дългогодишния прокурор и бивш главен прокурор на Флорида начело на Министерството на правосъдието на САЩ. Сенаторът-демократ Джон Фетерман бе единственият демократ, който подкрепи кандидата.
Как се стигна до номинацията на Бонди?
Още: Сенатът на САЩ даде зелена светлина за новия енергиен министър на Тръмп
Припомняме, че увърждаването на Бонди идва, докато Министерството на правосъдието и ФБР са разтърсвани от скандал след неотдавнашното решение на Тръмп да помилва или смекчи присъдите на 1600 обвиняеми в бунтовете на Капитолия на 6 януари 2021 г. и да отстрани други повече от 15 главни инспектори и специални следователи. Списъци с 6000 имена на агенти бяха поискани както от министерството, така и в социалните мрежи от помилваните. Агентите се страхуват за безопасността си. Вече има и заведени дела срещу министерството - от агенти на ФБР, за да не бъдат разкрити имената им.
Самата Бонди през януари при изслушването си в комисии в Конгреса бе притисната и от въпроса дали ще бъде лоялна само на Тръмп в работата си, или ще допуска разследвания по политически причини. Бонди каза, че ще запази независимостта на департамента, но обеща да сложи край на "партизанското въоръжение" на съдебната система на САЩ, повтаряйки твърдението на Тръмп, че съдебните преследвания, срещу които е изправен, са били политически мотивирани.
Първия избор на Тръмп за главен прокурор, Мат Гетц, беше принуден да се оттегли, след като беше хванат в крачка на тема "сексуално посегателство".
Още: "Пари при пари отиват": Острие на Сорос оглави Министерството на финансите на САЩ при Тръмп
Други назначения
Сенатът на САЩ одобри мениджъра на хедж фондове Скот Бесент за министър на финансите, поставяйки го в челните редици на икономическата програма на президента на САЩ Доналд Тръмп, която вече предизвиква глобални тревоги, информира БГНЕС. Бесент е бил главен инвестиционен директор в Soros Fund Management, преименуван след това на Quantum - и е част от т.нар. "Черна сряда" от 1992 година, с която Сорос предизвика огромен срив на паунда. Тогава Великобритания излиза от Европейския финансов механизъм, а Сорос печели над 1 милиард долара за ден. Освен това, Бесент е основател и главен инвестиционен директор на Key Square Group, който се появява на бял свят през 2015 година. Милиардерът спечели гласуването с 68 „за“ и 29 „против“. Той защити предложенията за намаляване на данъците и митата на президента републиканец. Същевременно той настоява за повече усилия по осигуряване на веригите за доставки и за глобалния статут на долара.
Припомняме, че досега Сенатът на САЩ одобри кандидатурата на Пийт Хегсет за министър на отбраната, въпреки сериозните възражения на демократите и безпокойството на републиканците относно поведението и квалификацията му да ръководи американската армия. Бившият ветеран от войната и водещ на Fox News е изправен пред обвинения в проблеми с алкохола и агресивни действия спрямо жени, които той отрича. Гласуването беше с резултат 51 гласа „за“ и 49 гласа „против“. Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър помоли колегите си да се замислят сериозно: „Това ли е най-добрият човек, с когото разполагаме, за да ръководи най-великата армия в света?“.
Сенатът на САЩ утвърди Джон Ратклиф за нов ръководител на ЦРУ. През първия мандат на Доналд Тръмп Ратклиф беше директор на националното разузнаване. По този начин той се превърна в първия човек, заемал и двете длъжности. Сенатът одобри номинацията на 23 януари с 74 гласа „за“ и 25 „против“, предаде БГНЕС.
Още: Сенатът на САЩ утвърди новият министър на отбраната
Ратклиф е една от малкото фигури, които Тръмп избра да се върнат за втория му мандат. Бившият консервативен конгресмен от Тексас беше силен поддръжник на Тръмп през 2019 г., когато Тръмп заяви в социалните медии, че иска Ратклиф да бъде директор на националното разузнаване - длъжността, която отговаря за надзора на всички 18 разузнавателни агенции на страната. Тогава много демократи възразиха, като заявиха, че на Ратклиф му липсва опит и че основната му квалификация е яростната лоялност към Тръмп.
Демократите изразиха подобни опасения относно неговата преданост към президента над закона и този път. Критиците твърдят, че Ратклиф е възприел възгледите на Тръмп за Русия и омаловажава потенциалните заплахи от тази страна. Ратклиф е поставил по-голям акцент върху Китай - позиция, която също е в унисон с Тръмп - и се споделя от по-широката разузнавателна общност.
Още: САЩ: Последствията за американския народ ще са тежки, ако не подкрепим Украйна