Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пробив: "Лепенка" за сърце дава надежда за болните от сърдечна недостатъчност

02 февруари 2025, 16:22 часа • 486 прочитания

Увредените сърца могат да бъдат „поправени“ с помощта на малки лепенки от сърдечен мускул, създадени в лаборатория, твърдят учени. Технологията може да даде нова надежда на милиони хора с напреднала сърдечна недостатъчност, чиито възможности за лечение понастоящем са ограничени, твърдят германските изследователи, пише Би Би Си. Въз основа на ранните резултати от малко проучване при хора и обещаващи тестове при маймуни изглежда, че лепенките подпомагат сърцето, предава bTV.

Въпреки това дългосрочният потенциал на лечението все още не е известен, като клиничното изпитване при 15 пациенти все още продължава. Пластирите „се отглеждат“ от стволови клетки на друг човек - специални клетки, които могат да се превърнат във всякакъв брой различни видове клетки - и се превръщат в клетки на сърдечния мускул.

Още: Този симптом на сърдечна недостатъчност засяга краката

След това отгледаната в лаборатория сърдечна тъкан може да бъде присадена към биещо сърце, за да се подпомогне възстановяването му. Това е като „имплантиране на млад мускул“, казва авторът на изследването от Университетския медицински център в Гьотинген. В гърдите се прави малък разрез и пластирът с размери 9 см на 4 см се зашива върху повърхността на сърцето. „Трудно е, защото тъканите са подвижни и трябва да се внимава да запазят формата си“, казва авторът на изследването.

Изпитанията

Окуражаващи резултати са получени при изпитванията на пластирите върху примати и един човек. През 2016 г. 46-годишна жена е получила сърдечен удар, след което е развила сърдечна недостатъчност, която непрекъснато се е влошавала. През 2021 г., след като са изпробвани всички възможни лечения, тя избира да си постави сърдечна лепенка.

Изследователите казват, че състоянието ѝ е било стабилно и тя не е изпитала никакви странични ефекти от импланта, преди да ѝ бъде трансплантирано сърце три месеца по-късно. Пластирът е бил в състояние да се „адаптира, да расте, да узрее и да започне да поддържа отказалото сърце“, казват учените.

Още: Признак на сърдечна недостатъчност, който се появява по време на готвене

Пластирите трябва да оцелеят в пациента и да се отглеждат в продължение на няколко месеца, така че не са полезни за хора, които се нуждаят от спешна помощ, казват изследователите. При изпитания върху маймуни изследователският екип установява, че пластирите са добри в свиването, усилването и удебеляването на сърдечната стена, което подобрява изпомпването на цялото сърце.

Заболяването е истински бич за човечеството

Сърдечната недостатъчност е водещата причина за смърт в световен мащаб, но има малко ефективни начини за поправяне на органа, когато той е повреден. Това е състояние, което прави изтощителни дори прости ежедневни задачи, като изкачването на стълби или обличането. Сърдечните устройства могат да бъдат скъпи и да са свързани с усложнения, а трансплантацията на сърце, макар и най-доброто решение, рядко е опция.

Изследователите имат още какво да научат от настоящото изпитване върху хора и планират дългосрочно проследяване на 15 пациенти, за да разберат повече за здравето на тези, които живеят с пластирите в продължение на години. При необичайното сърцебиене, водещо до замаяност, задух и стягане в гърдите, се консултирайте с кардиолог Първите резултати обаче са обещаващи, но са необходими изпитвания при по-голям брой пациенти, за да се определи ефективността на сърдечните лепенки при хора, обясняват още учените. Ако те са положителни, това може да допринесе за началото на нова ера в лечението на сърдечната недостатъчност.

Още: Животът в близост до кръчми ви излага на сърдечна недостатъчност

Предишни опити за инжектиране на клетки от сърдечния мускул в неработещи сърца на хора са имали смесени резултати. Смята се, че сърдечните лепенки като използваните в това проучване - направени от милиони човешки стволови клетки и превърнати в работещ сърдечен мускул - са по-малко опасен вариант, въпреки че пациентите ще трябва да приемат силни лекарства, за да предотвратят отхвърлянето им от организма. Правени са опити да се използват собствени стволови клетки на пациента за развитие на сърдечна тъкан, но този процес отнема много време и предишните опити не са били обнадеждаващи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес