Човек е способен да чуе вика на дете дори на фона на прелитащ самолет и шума на тълпата. Този феномен се обяснява с уникалните акустични свойства на вика.
Неовите звуци активират не само слуховата зона на кората на главния мозък, но и участъците, отговорни за чувството за страх. До този извод са стигнали авторите на статия в сп. Current Biology.
Американските учени събрали база данни за виковете от популярни филми и видеа в YouTube, а също събирали доброволци да викат с цяло гърло в лабораторията. Станало ясно, че виковете заемат отделен участък от акустичния спектър на човека, който се отличава от зоните, отговарящи за пеенето и говоренето.
В хода на експеримента станало ясно също, че единствените звуци, активиращи същата част на спектъра (и отговорните неврони), се явяват аварийни сигнали. Виковете и сигналите за тревога се отличават от другите звуци по рязкост, или по способността бързо да стават силни.
Силата на обичайната реч се колебае между четири и пет херца, докато викът много бързо се усилва от 30 до 150 херца.
Учените се допитали до доброволците и разбрали, че най-резките викове се възприемат като най-застрашителни. На неврофизиологично ниво нарастването на рязкостта съответства на усилването на реакцията на страх в амигдалата, пише Lenta.ru.
Изводите на учените говорят за това, че инженерите са вървели по правилния път, избирайки за сигнализация звуци, максимално близки до свойствата на вика.
"Но е необходимо да се отиде по-далече. Подобно на това, как придаването на неприятна миризма на природния газ е ускорило откриването на течове, усилването на рязкостта на сигнализацията ще увеличи нейната способност да предупреждава за опасности", отбелязва Люк Арнал, съавтор на статията.