Още през 2005 г. стана известно, че в етиопските пустини се е появил разлом с дължина над петдесет километра. Ново изследване на геолози потвърждава, че това е началото на ново море, което вероятно ще раздели африканския континент на две, пише The New Times.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Кой е най-големият континент? А най-малкият?
В новото изследване учените комбинирали сеизмичните данни от образуването на разломи, които показали, че се задвижват от процеси, подобни на тези, протичащи на океанското дъно. Африканската и Арабската тектонска плоча се сблъскват в пустинята и постепенно се разделят – това се случва от около 30 милиона години. Същото движение е разцепило и Червено море, но това се случва само с няколко сантиметра на година.
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Според д-р Едуин Динди, геолог от катедрата по наука и технологии на Университета в Найроби, голяма е вероятността по източния ръкав на Африканската рифтова долина бавно да се формира нов океан. Той също така добавя, че многобройните трусове, възникващи около източния ръкав на Рифтовата долина, свидетелстват, че тази зона е доста активна. Не очаквайте обаче това да се случи скоро – може да отнеме милиони години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Танц на милиарди години. Учени показаха удивителното движение на тектонските плочи (ВИДЕО)
Геолозите напомнят, че нашата планета е формирана преди 4,5 милиарда години. От образуването на континенталната кора, а след това – и на шелфа, тектонските плочи са постоянно в движение. Някои от тях се движат една спрямо друга по разломните зони, други се притискат една върху друга, а трети се сблъскват и се разминават. Именно това движение в крайна сметка е довело до формирането на различните континенти, които познаваме днес.
Според Динди непрекъснатото движение на тектонските плочи е довело и до образуването на Източноафриканската рифтова долина, която все още е активна и се разширява. Това в крайна сметка може да доведе до образуването на нов океан в Африка.
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
В същото време геолозите отбелязват, че не всички рифтови долини в крайна сметка се формират до състоянието на сегашните; те също имат тенденцията да се разрушават. Един такъв пример е този, който започнал да се формира около Ваджир в Североизточна Кения. В крайна сметка обаче тя се разрушила и територията ѝ се покрила със седименти – пътувайки днес по Ваджир, човек може да види само депресия, но не и рифтова долина.
Изчезнали безследно. Учени разкриха мистерията на древните континенти
Днес Източноафриканската рифтова долина, или както я наричат още, Афро-арабската, е един от най-обширните рифтове на повърхността на нашата планета. Дължината на системата е почти 6,5 хиляди километра, а средната ѝ ширина е от 48 до 64 километра.