Британски учени стартираха двугодишен проект по превод и дигитализиране на 180 средновековни медицински ръкописа от колекцията на библиотеките на Кеймбридж.
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Ръкописите, съхранявани в университетската библиотека, музея Фицуилям и библиотеките на някои колежи в Кеймбридж, съдържат около осем хиляди медицински рецепти. Повечето от ръкописите датират от XIV – XV век, някои копия са от по-ранни времена, а най-старите са на хиляда години.
Това са необичайни за нашето съвремие медицински справочници. Сред ръкописите има, разбира се, сборници от рецепти и медицински текстове, но те също така включват научни, алхимични, правни, художествени и религиозни книги, илюстриращи многото различни начини, по които медицинските знания от този вид са били записвани, разпространявани и предавани в Средновековието и ранното Ново време.
Някои от ръкописите са богато илюстрирани, подвързани с кожа, академичните трактати имат сложни медицински диаграми, рисунки, обясняващи структурата на човешкото тяло. Но има и обикновени джобни книги, предназначени за носене и най-вероятно направени директно от практикуващи лекари.
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Самите рецепти се състоят от списъци със съставки и инструкции за приготвяне. Средновековните лекари (които, след прочитането на някои съвети, ви се иска да наречете алхимици или магьосници) предлагат да се използват материали от животински, минерален и растителен произход.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Някои от описаните билки може да бъдат намерени в съвременните градини и аптеки: градински чай, розмарин, мащерка, лавър, мента, дяволска уста. Други, като например черния блян, е по-добре да не се използват в наши дни. Средновековните лекари също са използвали различни подправки като кимион, черен пипер и джинджифил, често смесвани с ейл, бяло вино, оцет или мляко.
Рисунки на колби с урина, илюстриращи различни цветове на урината, с описание на съответните заболявания. Cambridge University Library
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети
Отделно има рецепти, в които са използвани животни (или части от тях). Например един от начините за лечение на подагра бил да се осоли сова, да се изпече, докато се превърне в прах, който след това се смесва с мазнина от глиган и се прави мехлем: трябва да се втрива върху тялото на пациента. За лечение на катаракта – описана като "паяжина в окото" – една рецепта препоръчва да се вземе жлъчен мехур от заек и малко мед, да се смесят и да се нанасят върху очите с помощта на перце в продължение на три нощи.
Зад всяка рецепта стои история на болест – и в известен смисъл история на ежедневния средновековен живот. Например има рецепта „за това мъж и жена да имат деца“.
В допълнение към ежедневните оплаквания книгите с рецепти разказват за някои от болестите, от които са страдали средновековните хора: те описват израстване на плът в окото на човек, болезнени язви, фистули и рак. В някои дори има зачатъци на съдебна медицина, например обсъжда се въпросът как да се определи дали черепът е счупен от удар с оръжие или камък.
Текстовете с медицински рецепти в Кеймбридж представляват една от най-големите колекции от средновековни медицински писания във Великобритания. Те представляват интерес за историците, но само малък процент от изследователите са имали възможност лично да изучават тези книги. Факт е, че много от тях са твърде крехки за свободен достъп и се нуждаят от спешна консервация, преди да бъдат дигитализирани.
Много от ръкописите са на латински, някои – на френски, но голяма част са на средноанглийски език, което илюстрира началото на медицинските познания на местния народен език в Британия.
ВИЖТЕ ОЩЕ: 5 лекарства, които промениха света (и какво се обърка)
Всички цифрови изображения, заедно с подробни описания и разшифровки, ще бъдат публикувани в електронната библиотека на Кеймбридж, което ще ги направи достъпни за всеки човек навсякъде по света.