Геолози от САЩ и Германия откриха нови свидетелства за древен живот в мантията дълбоко под морското дъно.
Както отбелязват учените, това се явява едно от потвържденията за възможността от съществуване на живот в подледните океани на спътниците на газовите гиганти, например Европа.
Резултатите от изследванията са публикувани в сп. PNAS, а накратко за тях разказва сайтът на Океанографския институт в Уудс Хоул.
Геолозите успели да открият останки от микроорганизми, които са живели преди около сто милиона години (по време на периода креда). Микробите били открити в Атлантическия океан край бреговете на Португалия в района на древен разлом на свръхконтинента Пангея.
Останките били намерени с помощта на сондиране на дълбочина 690 метра под морското дъно. По-рано тези територии са били райони на интензивна геотермална активност. Самото пробиване до бреговете на Португалия започнало през 1993 година.
Фосилизираните микроби са открити в минерали калцит и бруцит с помощта на комбинирано разсейване на светлината. Геолозите забелязали при тях систематично изменяне на цвета от кафяв (горе) към черен и зелен (долу), което отразява степента на смесване на морската вода с мантията.
Взаимодействието между мантията и морската вода, както отбелязват учените, води до отделяне на водород, който заедно с въглерода от метана може да се използва в качеството на основни строителни материали за биологичните макромолекули.
"По време на нашия анализ на образци открихме богати органични съставки, съдържащи липиди, белтъци и аминокиселини (строителните елементи на живота), заключени в околните минерали", отбелязва изследователят Фридер Клайн. По-рано аналогични останки от микроорганизми били открити през 2000 година в геотермалните полета Лост Сити в Срединноатлантическия хребет. Учените за първи път откриват подобни скали на друг участък.
Откритието потвърждава отдавна известната хипотеза за взаимодействието на мантийните породи и морската вода, които може да се отразяват благоприятно за протичането и вероятно – зараждането на живота. Такива геотермални източници и непривични за повечето земни организми условия могат да съществуват на Европа – един от спътниците на Юпитер.
В средата на 20-те години НАСА планира изпращането на мисия на Европа с неофициалното име Europa Clipper, допълва Lenta.ru.