Италиански учени са разработили нов алгоритъм за рисковете от свлачища и наводнения, пише в. "Република". Статията на изданието е илюстрирана със снимка от бедствието в квартал "Аспарухово" във Варна.
Още: Археолози откриха олтар от Теотиуакан, скрит в град на маите. Стенописите разказват шокираща история
Още: Месецът, в който сте заченати, може да определи дали ще сте дебели
Новият алгоритъм е дело италианския Институт за изследвания на валежите и италианския Институт за изучаване на климата и атмосферата.Новата система, измерваща валежите, се основава на количеството на вода, задържало се в почвата, отчитано от сателитите. Чрез тази система може да се направи оценка за рисковете от свлачища и наводнения дори в зони, в които няма системи за наземни измервания.
Алгоритъмът се нарича SM2Rain, пояснява Лука Брока от Института за изследвания на валежите. "Разработихме иновативна техника за оценка на валежите посредством сателитни сензори, която използва измервания на съдържанието на вода, задържало се в почвата, а също и, както се
прави в традиционните методологии, данни, свързани с облаците",заяви Лука Брока.Той описва новия метод като анализ "от дъното към върха",а не "отгоре-надолу"."Измервайки със сателит и/или на място вариациите на количеството вода, задържано в почвата, е възможно да се изчисли
Още: Тайната на оранжевите котки е разкрита след 60 години изследвания
Още: Цял живот сме се заблуждавали: Този цвят не съществува
колко дъжд е паднал върху самата почва, което се смята за един вид естествен дъждомер", добави Брока.Алгоритъмът използва като данни количеството на водата, пропила се в терена, количеството на изпарилата се вода и количеството на водата на повърхността, разказва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Прилепите пазят тайната за лечението на смъртоносни човешки болести
Още: Книга от XIX век, подвързана с кожата на убиец, е изложена в Съфолк
Този подход е бил вече прилаган в райони в Средиземно море, Австралия, Индия, Китай, Южна Африка и части на САЩ и е дал резултати, които са по-точни в сравнение с традиционните техники и които имат важно значение за предвиждане на екстремни хидрологични събития, като например свлачища.