В руските данни за изследването на ваксината срещу коронавирус има изключително много повторения. Учените предупреждавам за възможни манипулации, Русия отрича. Това пише в своя статия, германското издание Handelsblatt.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Докато руският фонд за преки инвестиции съобщи за продажбата на още 50 млн. дози от ваксината "Спутник V" възникват сериозни съмнения относно нейната ефективност и безопасност. В писмо до медицинското издание The Lancet група изтъкнати учени от няколко страни изказват съмнение за манипулиране на данните, пише журналистът Матиас Брюгман.
В писмото си те обръщат внимание на груби несъответствия - изказват се съмнения относно идентичния брой антитела у някои от не многото участници в изследването, които доброволно са били ваксинирани с експерименталната ваксина "Спутник V" по време на ранния етап на изследването.
Учените под ръководството на професор Енрико Бучи от американския университет Темпъл публикува отворено писмо на италианския сайта Cattivi Scienziati, който е специализиран в разобличаването на псевдонаучни изследвания. Към 14 септември писмото е подписано от 19 учени, работещи във водещи университети в Италия, Франция, Германия, САЩ и Япония. По думите на учените в руските данни има редица необясними и очевидни повторения.
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Русия тества 6 различни версии на ваксината върху 76 пациенти. И макар да са тествани различни неща, цифрите са еднакви. Малко вероятно е да се наблюдава такова голямо число на дублиращи се данни. Това е все едно да хвърлите зарове и няколко пъти да получите една и съща комбинация от цифри - това е много малко вероятно, обяснява Бучи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Други учени дори се съмняват, че данните за руската ваксина са обработени с Фотошоп - те са прекалено еднакви и от статистическа гледна точка са малко вероятни, смята италианският професор по имунология и патология Андреа Косарица. По думите му еднаквите числа са много странно явление в експериментите с различни групи хора. В публикуваните резултати от изследвания на други ваксини, които в момента се провеждат, не се наблюдава подобно дублиране.
От The Lancet заявиха, че писмото е предадено на авторите на изследването, както и че последните са помолени да вземат участие в научната дискусия.
От Русия отричат данните да са подложени на манипулация. Руският микробиолог Виктор Татарски, обаче споделя, че данните от определени контролни групи "изглеждат прекалено сходни и съществува голяма вероятност да не са възникнали случайно." Макар че, имайки предвид малкия брой доброволци този вариант не може да бъде изключен. Това е една от основните критики, на която бе подложена руската ваксина, която бе регистрирана преди да бъде осъществена третата фаза на изпитания.
Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети
Още: Археолози откриха мистериозен древен под от кости в Нидерландия
Бучи не може да заяви категорично, че резултатите от тестването на руската ваксина са манипулирани, вероятно е да е допусната грешка:"Ние просто не знаем. И това е недопустимо за толкова важно изследване в толкова важно списание."