Малък, но изключително интересен експеримент тества способностите на екстрасенси. В него са взели участие 12 медиума и 12 обикновени човека, които са били контролна група.
Още: Археолози откриха олтар от Теотиуакан, скрит в град на маите. Стенописите разказват шокираща история
Още: Месецът, в който сте заченати, може да определи дали ще сте дебели
В проведеният експеримент двадесетте и четири участника е трябвало да определят точната причина за смъртта на определен брой починали. За целта на всеки са били показани 180 снимки на починали (статистически значим брой за достигане до заключение).
Тезата е, че медиумите би трябвало да се свържат с мъртвите и без проблем да отгатнат по-точно причината за смърт на хората, отколкото биха го направили обикновените хора.
За огромно нещастие контролната група, използвайки принципа на налучкването и вероятно повърхностен анализ, се е справила доста по-добре в разгадаването на причината за смърт, в сравнение с медиумите.
Още: Тайната на оранжевите котки е разкрита след 60 години изследвания
Още: Цял живот сме се заблуждавали: Този цвят не съществува
Обикновените хора са имали с 4% по-добър резултат. Освен това на всички е бил мерен пулс и мозъчна активност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Прилепите пазят тайната за лечението на смъртоносни човешки болести
Още: Книга от XIX век, подвързана с кожата на убиец, е изложена в Съфолк
Медиумите са имали по-ускорен пулс и различаваща се мозъчна активност. Според изследователите контролната група е вложила повече енергия в анализиране на снимките, което е довело и до по-добрия резултат.
Медиумите обосновали резултата твърдението, че са усетили реално болката на починалите, но не са могли с точност да определят какво я причинява... На това се дължи техният лош резултат.
Източник на изследването: A. Delorme, C. Cannard, D. Radin, H. Wahbeh, Accuracy and neural correlates of blinded mediumship compared to controls on an image classification task, Brain and Cognition, Volume 146, 2020, 105638, ISSN 0278-2626.
Още: Можел ли е спинозавърът да плува? Свирепият динозавър разпалва дебат
Още: Нарастващо замърсяване на реките: Учени установиха необикновено поведение на рибите