Изследователски екип от института „Алън“ в Сиатъл (САЩ) и други институции са открили, че болестта на Алцхаймер се развива на два етапа. Първата, ранна фаза настъпва бавно и незабелязано – преди да се появят проблеми с паметта – и уврежда определени видове клетки. Втората фаза, която съвпада с появата на симптомите, води до значително увреждане на мозъка.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Най-често срещаната форма на деменция – болестта на Алцхаймер – представлява постепенна смърт на мозъчните клетки. Това невродегенеративно заболяване, описано за първи път през 1907 г. от немския психиатър Алоис Алцхаймер, води до нарушения на паметта, интелекта и емоционалния контрол. Най-често заболяването се диагностицира при пациенти над 65-годишна възраст, но повечето мозъчни увреждания настъпват много преди появата на симптомите.
Митове и истини за болестта на Алцхаймер
По-рано се смяташе, че заболяването се развива на няколко етапа, които се характеризират с клетъчна смърт, възпаление и натрупване на белтъци под формата на плаки. Сега изследване, публикувано в списанието Nature Neuroscience, показва, че болестта променя мозъка на два етапа. Откритието значително разширява нашето разбиране за клетъчните процеси, наблюдавани при прогресиране на невродегенеративното заболяване.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Използвайки усъвършенствани методи за генетичен анализ, изследователите изучили образци от повече от 3,4 милиона клетъчни ядра, извлечени от средния темпорален гирус – част от мозъка, участваща в езиковата обработка и семантичната памет – на 84 души в различни стадии на болестта на Алцхаймер. Средната възраст на пациентите (33 мъже и 51 жени) е била 88 години. Пробите от тъканта са взети посмъртно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Вместо да ги сравняват с данни на здрави хора, изследователите класирали донорите по скала за псевдопрогресия на заболяването въз основа на количествена невропатология и разработили мултимодална карта на мозъчните клетки. Тя отразява клетъчната и генетична хронология на измененията по време на заболяването.
Така екипът установил два отделни етапа в развитието на болестта. Първата фаза се характеризира с бавно нарастване на патологията и увреждане на определени видове клетки, включително инхибиторни неврони. Тези промени нарушават невронните вериги.
Откриха как умират мозъчните клетки при болестта на Алцхаймер
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Втората фаза се отличава с експоненциално нарастване на патологичните промени, включително загуба на възбуждащи неврони и други подвидове инхибиторни неврони. На този етап настъпват по-мащабни разрушения, което е придружено от увреждане на паметта и други симптоми.
Създаването на мултимодална карта на мозъчните клетки при болестта на Алцхаймер позволява да се разбере по-добре кои клетъчни популации и процеси участват в развитието на болестта на различни етапи. Откритието също така ще позволи разработването на нови диагностични методи и целенасочени терапии за това невродегенеративно заболяване, потенциално способни да забавят или предотвратят увреждането на мозъка.