Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безсърдечието като нещо нормално. Може ли детето да бъде психопат?

17 февруари 2022, 08:55 часа • 14050 прочитания

Равнодушие към чуждото страдание, жестокост и манипулативност – свикнали сме да смятаме всички тези качества за признаци на лош характер. Но какво, ако природата не е оставила на човека избор, дарявайки го по рождение с такива черти? Нека да видим как са устроени децата с предразположеност към психопатия.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Думата "психопат" е толкова позната, че смисълът ѝ едва ли трябва да се дъвче. Хора без съвест, способни да хипнотизират жертвите си като боа, отдавна пленяват сценаристи и режисьори – от „Мълчанието на агнетата“ до „Жокера“. Макар че в медицинските наръчници вече няма такава диагноза (тя се заменя с различни варианти на разстройство на личността), психопатите остават културен феномен.

В края на 2021 г. „Декстър“ се завърна на екраните – продължение на историята за съвременния Робин Худ, който реализира влечението си към убийства, но избира за жертви само негодници. Пак миналата година излезе филмът „Невинните“ (The Innocents) - за деца, които стават жестоки и безмилостни под влиянието на невероятни способности.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Дете с психопатични черти е може би един от най-загадъчните и плашещи образи. Заоблените черти на лицето, малкият ръст и тънкият глас не се вписват в жестокостта. И все пак, според различни оценки, от 3 до 10% от малките деца демонстрират черти на безсърдечие и липса на емоции. Но как се появяват тези черти в толкова ранна възраст? С какво се отличават личността и мисленето на такива деца? И наистина ли психопатията е непоправима?

Малки нарушители

В новото издание на Международната класификация на болестите (влязла в сила през 2022 г.) няма диагноза "психопатия" - само най-общата категория "разстройства на личността". Но по нея може да се оцени колко приятелски настроен е човек - за това има категория "дисоциални черти". Това са безсърдечие, липса на съпричастност към другите, презрение към обществените норми, егоизъм и склонност към манипулиране на другите. Това обаче важи само за възрастните.

"В детска възраст психопатията не се диагностицира - обяснява клиничният психолог Исраел Дацковски пред ТАСС. - Личността едва се формира. Има много случаи, когато дете, проявило емоционално безчувствие, израства като нормален възрастен. А диагнозата може да се превърне в клеймо за човек, да предопредели отношението към него. От друга страна, ако признаците на разстройството стават все по-изразени, те трудно се игнорират."

Психологът Кент Кийл, автор на книгата „Психопати: Истинска история на хората без жалост, без съвест, без угризения“, много години е събирал писма от родители, които се обръщали към него, за да разберат какво предполага трудното поведение на децата им. Той обръща внимание на обща за всички история: проблемното поведение на детето се открива много рано. И с течение на времето чертите, които притесняват родителите, само се влошават.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Филмите с най-правдоподобните психопати според учени

„От ранните си години те се опитваха да разберат защо на детето им му е трудно да се привърже към тях, особено към майката - пише Кийл. - Детето е неспокойно, импулсивно и лесно се ядосва, много по-лесно от своите братя и сестри или други деца." Такива деца по-често от другите участвали в сбивания, но никога не се смятали за виновни. В битка често не знаели мярка и не можели да спрат. Те по-често причинявали болка на животни и дори ги убивали от любопитство.

Многобройни изследвания показват, че чертите на безсърдечие и безразличие действително могат да се проявят в ранно детство. Например в изследване от 2015 г. учените с помощта на родители и учители оценили около 200 деца на възраст от три до шест години. При 10% от децата въпросниците разкрили дефицит на съчувствие, привързаност и разкаяние. Тези черти, изглежда, се запазват през целия живот. Например при момчета на възраст 7–12 години високите резултати от тестовете за дисоциални черти остават високи към 19-годишна възраст.

Всички тези открития довели до включването на отделно „разстройство на поведението с черти на безсърдечност и безчувственост“ при децата в американския диагностичен наръчник за психиатри DSM-V. Но и него се стараят да прилагат много внимателно.

Спиране в моралното развитие

Психологът Жан Пиаже е един от първите, които описват как с възрастта се формират идеите за доброто и злото. Ранното чувство за морал се основава на стриктно спазване на правила и подчинение на авторитети. То е здраво свързано с вярата, че наказанието следва след грешно деяние. На около седемгодишна възраст детето осъзнава, че е лошо не само да нарушаваш правилата, но и да правиш лоши неща на другите. Така се появява автономният морал.

По-късно психологът Карол Гилиган предполага, че моралното чувство бива два вида: основано на правила и емпатично. Първото се появява рано, второто - по-късно, заедно с узряването на мозъчните структури, отговорни за разбирането на чуждото поведение, и натрупването на житейски опит. Гилиган смята, че първият вид морал е по-характерен за мъжете, а вторият - за жените.

Когато психолозите използвали въпросник за оценка на морала на непълнолетни психопати, открили, че техните морални преценки се намират на доста ранен стадий. Психопатите разбират правилата, по които живее обществото. Те разбират, че за тяхното нарушение следва наказание. Но смятат, че правилата могат да се нарушават, ако това е от полза за тях. Психопатите не осъзнават, че това може да навреди на някого.

Но защо моралното развитие спира? Свързано ли е това с недостатъци във възпитанието и някои по-дълбоки, биологични проблеми?

Емоционална слепота

„От моя собствен клиничен опит е напълно очевидно, че почти всички психопати в детството са се отличавали с емоционални аномалии - пише Кент Кийл. - Чертите на бездушието и безразличието, изглежда, са по-стабилни от поведенческите – импулсивност, демонстративно хулиганство“. Днес специалистите са по-склонни да смятат психопатията не за поведенческо, а за емоционално разстройство. Тестовете за обработка на емоциите например добре предсказват психопатичните черти като цяло.

В тест на екрана бързо се появяват вериги от букви и субектът трябва да реши дали буквите съставляват истинска дума или са безсмислени. Мозъчната активност на участника се следи с ЯМР. Хората реагират по-бързо на буквите, съставляващи емоционална дума („омраза“, „убий“, „умри“), отколкото на неутрална („маса“, „ръка“). Но когато експериментът бил проведен с участието на осъдени психопати, се оказало, че мозъкът им реагира на емоционалните думи по същия начин, както и на неутралните.

Обработката на емоционалните думи задейства амигдалата - един вид усилвател, който ни помага да забелязваме важни сигнали отвън. Амигдалата играе важна роля в емпатията, тоест способността да се чувстват преживяванията на другите. Активността на амигдалата се проявява, когато видим следи от силни преживявания върху лицата на другите – страх, гняв, болка. Същата част от мозъка, изглежда, е важна за усвояването на социални знаци: гледайки чуждите реакции, ние се настройваме и адаптираме.

Гени, ранен старт и нестабилна психика. Верни ли са стереотипите за гениалността?

Изследванията на Кийл и колегите му показали, че децата психопати нямали активност в дясната страна на амигдалата, когато гледали лицето на човек, изпитващ силен страх. Гледката на друг човек в беда не оставила следа в тази част от мозъка им. Според учения те „знаели думите, но не разпознавали мелодията“. Тоест те разбрали какво означава емоция, но го отбелязвали просто като факт – безучастно.

Механизмът на емпатията в мозъка за повечето от нас сработва автоматично. Ние можем да крием или потискаме преживяванията си, но мозъчната активност показва, че не ни е все едно. Също така тя ни кара да спрем, когато осъзнаем, че причиняваме болка на другите. При психопатите тази вътрешна спирачка, изглежда, е изключена. Именно тази особеност може да обясни защо психопатите престъпници не са спирани от забрани и заплахи, а самите те често не спират по време на бой.

Родители в (не) отговор

Например психологическата теория на привързаността казва, че връзката ни с човешкия свят се определя от това, какви са били първите ни отношения. Ако мама и татко са били на разположение, предвидими, вземали са предвид нашите потребности, детето развива надежден тип привързаност - то е убедено, че светът е настроен благосклонно и отношенията си заслужава да се ценят.

Ако родителите са били жестоки и детето не е знаело какво да очаква от тях - у него се формира ненадежден тип. Пораствайки, такъв човек се научава да не се доверява на никого, да не установява силни връзки и да предпочита моментните облаги пред всякакви дългосрочни споразумения. Той ще предпочете да манипулира другите, когато има нужда от нещо, вместо да разчита на тяхната добра воля, и да проявява загриженост само ако това е от полза за него.

Децата с ранни черти на безчувственост обаче нарушават този модел. Това важи особено за осиновените деца. Неврофилософът Патриша Чърчланд в своята книга „Съвест: Произходът на моралната интуиция“ споменава историята на едно канадско семейство. Родителите осиновили момче като бебе и го обградили с топлина и грижа. Но на около четиригодишна възраст то проявило склонност да измъчва животните, живеещи в къщата - котки и куче, освен това често обиждало братята и сестрите си (те също били мили с него). Момчето тормозело децата на съседа, а след това - и съучениците. Често добре планирал издевателствата. Има много такива истории.

Когато скуката води до агресия и садизъм

Психологът Рандъл Салекин открил изненадваща връзка между възпитанието на децата и психопатичните аспекти. Твърдото, непоследователно и студено възпитание е свързано с развитието у децата на такива черти като безсърдечност и импулсивност. Но при психопати, израснали в грижовно семейство, подобни черти са по-слабо изразени. В поведението им обаче по-често се проявява нарцисизъм – крайно угаждане на собствените си нужди и пренебрежение към чуждите. Те също така са добри в манипулирането на другите, за да постигнат своя път.

Психолозите са единодушни в това, че възпитанието, което е получило такова дете, определя какво проявление ще получат неговите наклонности в бъдеще. Родителската жестокост ще доведе до това, че от момчето с голяма вероятност ще израсне закоравял престъпник. А добре възпитаното, „съзнателно“ дете с черти на безсърдечие може да стане много успешен възрастен, способен да живее по общоприетите правила.

Бъдещето не е предопределено

"Чертите на безсърдечие, установени в ранна възраст, не са присъда за детето – пояснява Исраел Дацковски. – С децата с високи показатели на психопатия може и е необходимо да се работи.“

Един от методите за корекция е така наречената средова терапия: на децата се позволява да бъдат агресивни в определени граници, като тези граници се поставят не чрез контраагресия (наказания, забрани), а с други средства. Педагозите се отнасят към такива деца приятелски, проявявайки разбиране и отстъпчивост. Това е терапия с цялата среда, в която живее детето. Психолозите отбелязват, че такава корекция е ефективна в ранна възраст, когато мозъкът е пластичен. Много по-трудно е да промениш възрастен.

В САЩ една от програмите за рехабилитация - "Днес-утре" - е изградена върху идеята за положителна подкрепа. Дете с трудно поведение свиква с факта, че ако днес се държи добре, то утре ще получи положителна подкрепа. Това може да бъде шоколад, възможност за игра на видеоигра или достъп до социална мрежа. Колкото по-добро е делото, толкова по-желана е наградата, която следва.

"Такива деца може никога да не развият чувство за морал - казва Кент Кийл. - Те може никога да не успеят да изпитат истинско съчувствие. Но могат да развият рационален морал. Могат да развият когнитивна емпатия. Те са в състояние да изучат как работи обществото, защо някои действия са по-полезни от други. Примерите за успешни, уважавани хора също могат да бъдат полезни за тях - като цел, към която могат да се стремят."

Снимки: iStock

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес