Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли какви са нормите на хемоглобина?

26 ноември 2024, 07:15 часа

Хемоглобинът – протеинът в червените кръвни клетки, чиято роля е свързана с доставянето на кислород до тъканите, е от ключово значение за общото здравословно състояние. Ниските нива на хемоглобин в кръвта сочат анемия, която може сериозно да застраши здравето, ако е тежка, както и да се превърне в животозастрашаващо заболяване. Какво се разбира под ниски нива обаче е трудно да бъде посочено еднозначно. Няма един-единствен отговор, защото нормите на хемоглобина зависят от редица фактори и не са еднакви за всички хора. Нормите на хемоглобина се различават и според различните  източници, като вероятно това се дължи на различните начини за измерване в различните държави, различните лаборатории или на грешка на източника. 

За да поговорим за нормите на хемоглобина, ще вземем предвид информация, посочена по темата, от Световната здравна организация. 

Какви са нормите  на хемоглобина?

Нормите на хемоглобина се различават според възрастта и пола.

  1. За бебетата и малките деца на възраст до 59 месеца говорим за лека анемия, ако хемоглобинът е под 109. При тази възраст и хемоглобин под 100 говорим за средно тежка анемия, а при хемоглобин под 70 – за тежка анемия. 
  2. За децата на възраст между 5 и 11 години говорим за лека анемия, ако хемоглобинът е под 114. При тази възраст и хемоглобин под 109 говорим за средно тежка анемия, а при хемоглобин под 80 – за тежка анемия. 
  3. За децата на възраст между 12 и 14 години говорим за лека анемия, ако хемоглобинът е под 119. При тази възраст и хемоглобин под 109 говорим за средно тежка анемия, а при хемоглобин под 80 – за тежка анемия. 
  4. Нормалните стойности при момичетата и жените на възраст над 15 години, както и стойностите, сочещи лека, средна или тежка анемия, повтарят стойностите за децата на възраст между 12 и 14 години.
  5. За момчетата и мъжете на възраст над 15 години говорим за лека анемия, ако хемоглобинът е под 129. При тази възраст и хемоглобин под 109 говорим за средно тежка анемия, а при хемоглобин под 80 – за тежка анемия. 

Източник: Research Gate

Още: Лекар: 10 храни, с които да повишите хемоглобина си

Нивата на хемоглобин в кръвта рутинно се изследват при пълна кръвна картина, която е част от профилактичните изследвания всяка година. Изследване на пълната кръвна картина се извършва и при преценка на лекаря, ако има съмнение за заболяване при пациента. Съществуват различни методи за измерване на хемоглобина, повечето от които се извършват от автоматизирани машини. Това е рутинно изследване, бързо, лесно, с ниска цена, безопасно за пациента, безболезнено освен усещането за леко боцкване.

Причини за нисък  хемоглобин

Ниските нива на хемоглобин в кръвта сочат анемия. Причините за  тази анемия могат да бъдат различни, като най-честите сред тях са:

  1. Кръвозагуба от различен характер и причинител – както остра, каквато може да се наблюдава при операция, тежки наранявания и други, така и хронична като кръвозагубата при язва на стомаха например.
  2. Химиотерапията при пациенти с онкологично заболяване също често води до ниски нива на хемоглобина и до анемия. Причината за това е, че лекарствата за терапията при пациентите с онкологични заболявания, водят до нисък синтез на червени кръвни клетки.
  3. Малко известно сред пациентите е, че дефицитът на витамин В12 и фолат могат да са в основата на анемията. Допълнителният прием  на дефицитните витамини и минерали помага за справяне с анемията.

Симптоми на анемия

Можем ли да открием, че страдаме от анемия, без да изследваме показателите на кръвта? Някои симптоми подсказват, че пациентът има анемия, но това обикновено се случва при средно тежка анемия. Леката анемия най-често не е симптоматична и се открива при рутинни изследвания. При лека анемия е възможно пациентът да няма симптоми или единствен симптом да е умората. Симптомите на анемията, ако тя е средно тежка, могат да включват:

  1. студени крайници,
  2. шум в ушите, звучащ като свистене,
  3. замайване, световъртеж,
  4. бледи лигавици и кожа,
  5. главоболие,
  6. ускорен сърдечен ритъм,
  7. затруднения в дишането, задух, като те са  характерни за тежката анемия, изискваща бърза помощ за страдащия от нея.

Още: Какво да правим, ако хемоглобинът е повишен: прости съвети

Анемията означава нива на хемоглобина под нормалните, но нивата на хемоглобин може и да са по-високи от очакваните. Подобни резултати от кръвната картина също не трябва  да се пренебрегват, тъй като могат да сочат сериозно заболяване на белия дроб, тумори или да се дължат на прием на медикаменти, които увеличават червените кръвни клетки като тези, използвани  вместо допинг от някои спортисти.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Източник: MedicineNet

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес