Обикновено добавяме към чая мед или захар. Но има една необичайна за тази напитка съставка, която единствено увеличава ползите от нея. Населението на страните от Южна Азия често пие солен чай, за да поддържа водно-солевия баланс, съобщава рускитя диетолог д-р Наталия Балан. Експертът пояснява защо всеки чай трябва да се пие с щипка сол.
Ползи от солта в чая
“Народите на Тибетското плато от векове пият солен горещ чай. В крайна сметка солта в човешкото тяло играе ролята на електролити, отговорни за правилното функциониране на мозъка, мускулите и нервната система. А през летните горещини тялото изразходва много сол заедно с потта, така че соленият чай идва на помощ, за да възстанови баланса. Можете също така да добавяте лимонов сок към горещи напитки вместо сол; той има подобна функция”, казва експертът.
Също така народите, произхождащи от номадски племена, добавят мляко, животински мазнини и растително масло към чая, като по този начин превръщат напитката в задоволително ястие. Често там се слага смлян ечемик или жито и се овкусява със сол и подправки.
“Да, пиенето на чай по този начин може да изглежда доста странно, но това е начинът, по който номадските племена са се справяли с дългите пътувания от едно място на друго в продължение на векове, особено в планините на голяма надморска височина”, допълва д-р Балан.
“Соленият чай поддържа доброто настроение, концентрацията и утолява глада. Тибетските монаси пият тази напитка, за да поддържат функционирането на всички системи на тялото в правилно състояние. Тъй като според техните традиции те ядат храна само преди обяд, а чайът със сол им помага да поддържат жизненост на тялото и духа”, казва още лекарят.
Може ли лекарствата да се пият с чай?
Какви са ползите от чая?
Съдържа полифеноли (наричани още танини). Те:
- подпомагат борбата с вирусите и възпалителните процеси в организма;
- стимулират имунната система (затова се препоръчва да се използва по време на настинки);
- стимулират растежа и развитието на необходимите чревни бактерии;
- осигуряват подобряване на храносмилането;
- съдействат за намаляване на риска от рак;
- допринасят за нормализиране на теглото.
Полезните свойства на чая зависят и от вида му. Зелениият е превенция на рака поради съдържанието на големи количества антиоксиданти. Той също така насърчава загуба на тегло, помага при мастопатия и е полезен за зрението (веществата, които съдържа, имат благоприятен ефект върху ретината). Като цяло зеленият е по-полезен от черното поради съдържанието на повече полифеноли.
Лекар: Този чай бързо сваля високото кръвно
Черният чай също е богат на антиоксиданти и помага за понижаване на холестерола. Благодарение на свойствата на чая стресът се облекчава, кръвното налягане се нормализира и вероятността от инфаркт се намалява.
Белият чай се нарича еликсирът на младостта. Има благоприятен ефект върху кожата и предотвратява появата на бръчки. Може да се нарече лечебно. Използва се при заболявания на сърдечно-съдовата система, висок холестерол. Съдържащите се в него танини възстановяват кръвоносните съдове, помагат за укрепването им и подобряват съсирването на кръвта.
Тези 5 чая са най-добри за съня
Странични ефекти
“Ако се консумира умерено, няма да има проблеми. При прекомерна консумация на чай основният му недостатък е извеждането от организма на необходимите метали – калий, калций и магнезий. Това води до проблеми със ставите и допринася за развитието на остеохондроза”, казва диетологът.
Прекомерната консумация на напитката също води до:
- дразнене на стомашната лигавица, поради което не се препоръчва пиенето на зелен чай (съдържа най-много от тези видове танини) при пациенти с гастрит или язва;
- влошаване на сърдечно-съдовата система, високо кръвно налягане, кръвни съсиреци (теобромин, кофеин и теофилин във високи концентрации - силен чай - влияят негативно на кръвоносните съдове, стесняват ги);
- нарушение на терморегулацията, така че пациент с висока температура не трябва да се увлича от напитката;
- образуването на пясък и камъни в бъбреците (когато необходимите метали се отмиват в тялото, се образува пикочна киселина - основният стимулатор на образуването на камъни);
- влошаване на артроза и артрит (отстраняването на калций от тялото води до влошаване на ставите, така че пациентите с тази диагноза не се препоръчват да консумират зелени сортове).
Лекар: Пийте го всеки ден, този чай сваля холестерола и захарта, здравен съвет за деня, 4 декември
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!