Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 5 ноември: Лекар: През зимата яжте всеки ден това на закуска, бори депресията

05 ноември 2024, 10:28 часа

Диетологът Фил Бианки обясни кой продукт може да се бори със зимната депресия и препоръчва той задължително да се консумира на закуска.

Храната, която бори депресията

Експертът съветва да включите горски плодове в диетата си. Те са богати на антиоксиданти, които намаляват нивата на стрес. Докато горските плодове вече не са в сезон, замразените храни са чудесен вариант. Могат да се добавят към каши и смутита – това е чудесен вариант за закуска.

"Ако горските плодове не са ви достъпни, можете да използвате необработен зехтин за борба със зимната депресия", съветва експертът.

7 признака на скрита депресия

"Изследователите са открили, че здравословните мазнини в зехтина са полезни за централната нервна система, като помагат на нервите ви да функционират правилно и повишават настроението ви", казва специалистът.

Зехтинът съдържа витамин Е, витамини А и К. Тези вещества имат благоприятен ефект върху състоянието на кожата, косата и ноктите. Важно е да се уточни, че не само вътрешното използване на маслото, но и външното му приложение помага.

Освен това консумацията на зехтин е полезна за стомашно-чревния тракт. Има слабително действие и стимулира производството на жлъчка , вещество, което е отговорно за правилното усвояване на микроелементите.

Мъжете са по-склонни от жените да страдат от атеросклероза и свързани сърдечно-съдови заболявания. Затова е важно мъжете да включват в диетата си храни, които намаляват риска от тези заболявания, а зехтинът е едно от тях. Съдържа омега-3 мастни киселини , които „разтварят” холестеролните отлагания по стените на кръвоносните съдове. Зехтинът е една от тези храни.

В периода на вътреутробно развитие на детето е полезно майката да консумира зехтин. Съдържащите се в него вещества са „отговорни“ за правилното формиране на мозъчните клетки на бебето.

По отношение на горските плодове те са богати на фибри, които не се усвояват от храносмилателни ензими, но са полезни за микрофлората. Продуктите, съдържащи фибри, спомагат за поддържането на усещане за ситост за дълго време, нормализират изхождането, насърчават загубата на тегло и минимизират възпалителните процеси в червата. Редовната консумация на фибри подобрява имунитета, тъй като там се намира 70-80% от имунната система.

Лекарят изборява и кои горски плодове повишават имунитета? Например, 100 гр малини съдържат 6,5 гр фибри, къпини - 5,3 гр, ягоди - 2 гр, а боровинки - 2,4 гр. Той съветва да включите тези плодове в ежедневната си диета.

"Съставът на всички горски плодове е приблизително еднакво богат на микроелементи, като основните са бета-каротин и витамин С (аскорбинова киселина. Касисът и морският зърнастец съдържат много витамин С, който укрепва имунната система. Боровинките и гроздето съдържат много витамин Р, който помага за укрепване на кръвоносните съдове. Малините съдържат голямо количество пектин, който е полезен за храносмилането. Цариградско грозде съдържа много желязо, което повишава хемоглобина. Ягодите и червените боровинки съдържат много калий, който е полезен за профилактика на сърдечни и съдови заболявания", казва специалистът.

Учени: Този продукт намалява симптомите на депресия само за месец

Важно: Статията не замества баланасираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес