Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 23 януари: Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат банани

23 януари 2025, 11:27 часа

Бананите са един от най-любимите плодове на повечето хора, но има категория хора, които не трябва да ги ядат - тези с проблемен стомах. Това предупреждение споделя гастроентерологът Светлана Иляшенко. Експертът обясни необходимостта от отказа от консумацията на този плод от хора със стомашно-чревни заболявания.

Кой не трябва да яде банани?

Специалистът допълва, че бананите не трябва да се консумират от хора със заболявания на стомашно-чревния тракт. 

„Бананите са богати на полезни вещества като витамини от група В, витамин С, желязо, калций, калий, флуор и фосфор. Но консумацията на тези плодове е противопоказана при ерозивно-язвени увреждания на стомаха“, отбелязва д-р Иляшенко.

Кардиолог: До колко банана може да се ядат на ден

Лекарят добавя, че също е по-добре да се изключат бананите от диетата за хора със синдром на раздразнените черва.

Д-р Иляшенко пояснява, че тези плодове са богати на разтворими фибри и захари, които, предвид съществуващите проблеми със стомашно-чревния тракт, могат да провокират неприятни и болезнени симптоми, включително силно подуване и метеоризъм.

Преди това гастроентерологът Анастасия Тимощенко съобщи, че бананите са наситени с калий, поради което могат да навредят на хората с бъбречни проблеми. Бъбреците са отговорни за контролирането на нивата на калий в кръвта, а бананите, богати на калий, могат да допринесат за значително претоварване на този орган.

Лекар: Знаете ли за какво ни помагат много бананите?

Освен това лекарите предупреждават за опасностите от яденето на банани на празен стомах. В този случай не само нивото на кръвната захар рязко се повишава, но и съдържащите се в тях минерали бързо се усвояват. В резултат на това може да се наруши балансът на калий и магнезий в организма, което може да доведе до нарушаване на работата на сърдечния мускул.

Ползи от бананите

Полезните свойства на бананите се обуславят от техния богат и балансиран химичен състав, който влияе добре на всички органи и системи на човека. Количеството витамини, микроелементи, аминокиселини зависи от вида и степента на зрялост на плода. Бананите съдържат значително количество аскорбинова киселина, която укрепва имунната система, забавя стареенето, действа като мощен антиоксидант и има превантивен ефект срещу рак.

Защо не се препоръчва да ядем банани на гладно?

 Витамин А защитава зрението, забавя развитието и облекчава протичането на сърдечно-съдови заболявания. Витамините от група В не само подобряват състоянието на кожата, ноктите и косата, те участват в положителната настройка на емоционалното и психологическото състояние.

Калият и магнезият са необходими при сърдечни заболявания. В допълнение, те участват в укрепването на костния и мускулния скелет. Това е важно за спортисти и хора, извършващи тежък физически труд. Бананите също им помагат, като повишават издръжливостта и се адаптират към големи натоварвания. Микроелементите, съдържащи се в бананите, поддържат оптимален водно-електролитен баланс и премахват излишната течност от тялото и облекчават отоците.

Диетолог: Това е най-големият мит за бананите

 

Сладката, засищаща бананова каша, поради високото си съдържание на калий, помага за преодоляване на зависимостта от тютюна. Д-р Тимощенко съветва в периода на борба с тютюнопушенето вместо цигара да се яде четвърт банан.

Полезните свойства на бананите, в допълнение към въглехидратите, витамините и микроелементите, се определят от аминокиселините. Тези плодове съдържат три незаменими аминокиселини, които човешкото тяло не може да синтезира.

Триптофанът нормализира метаболизма, участва в процесите на синтез, в резултат на което се намалява състоянието на напрежение и тревожност, намалява се чувствителността към болка и се нормализира естественият сън. Триптофанът, превръщайки се в серотонин, подобрява настроението и помага за преодоляване на гнева или агресията.

Знаете ли колко магнезий има в един банан?

Лизинът насърчава усвояването на колаген и калций от тялото, което запазва и подобрява външния вид на човека, а също така намалява реакцията на хрущялната и костната тъкан на стрес. Благодарение на това бананите са полезни за бързо възстановяване от наранявания.

Метионинът е силен антиоксидант, участва в синтеза на адреналин, осигурява нормалната функция на черния дроб, засилва действието на хормоните и витамините върху организма, предпазва артериите от мастни натрупвания, подобрява състоянието на кожата и косата – още едно неоспоримо полезно свойство на бананите.

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес