Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 20 януари: Лекар - в това количество сланината НЕ пречи на отслабването

20 януари 2025, 07:55 часа

Сланината се счита за продукт, който предизвиква много дискусии сред тези, които се опитват да отслабнат или да поддържат здравословна диета. Може ли този висококалоричен деликатес да бъде част от диетата? Въпреки съдържанието на калории, сланината може да бъде част от диетата, ако спазвате правилата за консумация и изберете висококачествен и свеж продукт, съобщава диетологът д-р Екатерина Березий. Тя посочва и количеството от продукта, което може да се включи в диетата на дневна база, без това да попречи на отслабването.

Колко калории има в 100 гр сланина - възможно ли е да ядете свинска мас по време на диета?

Според Екатерина Березий сланината може да бъде част от диетична диета, ако спазвате няколко важни правила. 

„Свинската мас е много висококалоричен продукт, чието съдържание на калории е приблизително 700-900 kcal на 100 грама. Затова е важно да поддържате калориен дефицит. Това означава, че 20-40 гр сланина на ден могат да бъдат приемливи в диетата, без да се надвишава дневният прием на калории", отбелязва експертът.

Сланина: Най-ефикасният начин да си набавите витамин D през зимата

Специалистът допълва, че е важно и времето на консумация на продукта. Д-р Березий споделя дали е възможно ли е да се яде сланина вечер.

Експертът препоръчва да ядете сланина сутрин: „Мазнините ви карат да се чувствате сити за дълго време, което може да ви помогне да избегнете междинната закуска.“ Диетологът подкрепя идеята този продукт да се консумира ежедневно, но с определени ограничения.

„Средното количество, разрешено за консумация, е около 40 гр на ден. Но за хора с болни бъбреци, сериозни проблеми с черния дроб, както и тези, които имат панкреатит или холецистит, сланината е строго забранена”, допълва експертът.

Здравен съвет за деня, 29 декември: Лекар: Яжте сланина така, за да се предпазите от атеросклероза

Какви са ползите от сланината?

Експертът диетолог доктор София Шпак коментира полезните свойства на продукта.

„Сланината, особено прясната, съдържа омега-9 мастни киселини, които имат противовъзпалителни свойства. Ако прасето е било отглеждано на растителна диета, свинската мас може да съдържа и омега-3, което намалява риска от сърдечно-съдови заболявания“, казва експертът.

Също така, според д-р Шпак, свинската мас помага за извеждането на токсините и радионуклидите от тялото.

Сланината съдържа желязо, цинк, селен, калций, магнезий, манган, фосфор, които са необходими за нормалното функциониране на имунната система и образуването на хемоглобин. Тя съдържа и аминокиселини, необходими за поддържане на здраве на сърдечно-съдовата система.

Сланина с чесън - как влияе на холестерола 

Според диетолога при умерена консумация на този продукт фигурата ви няма да се влоши, тъй като мазнините в тялото се натрупват повече от консумацията на бързи въглехидрати, отколкото мазнини.

Въпреки това е препоръчително хората със стомашно-чревни проблеми, чернодробни заболявания, диабет и затлъстяване да се откажат от свинската мас, казва още д-р Шпак. 

Мастните киселини, които влизат в състава на свинската мас, имат положителен ефект върху изграждането на нови телесни клетки. В допълнение, сланината помага за премахване на токсините; тя е богата на такъв полезен компонент като селен.

"Някои диетолози смятат, че свинската мас трябва да се консумира със сурови зеленчуци. Добри новини за работещите: свинската мас е здравословна и задоволителна закуска за ядене през целия ден", казва д-р Шпак.

Лекар: Яжте сланината по това време, за да е максимално полезна

"Можете да използвате свинска мас и в случаите, когато зъбът започне да ви боли. Този продукт активно се бори с болката и изтегля гнойта, като по този начин намалява възпалението", допълва експертът.

Експертът дава и няколко съвета за избор на качествен продукт. За целта трябва да се обърне внимание на следните критерии:

  • Плътност: Сланината трябва да е твърда, а не мека.
  • Цвят: без петна.
  • Свежест.

„Истинската, висококачествена сланина ще ви помогне не само да разнообразите диетата си, но и ще има положителен ефект върху вашето здраве, ако се консумира правилно“, подчертава д-р Шпак.

Защо възрастните хора НЕ трябва да ядат сланина?

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес