Овесените ядки са неизменна част от менюто на голяма част от хората. Някои диетолози препоръчват консумацията им да е дори по три пъти на ден. Но според други това може да е опасно. Каква всъщност е истината за овесените ядки?
Ползи от консумацията на овесени ядки
Овесът несъмнено е най-богатият източник на фибри, необходими за нормалното храносмилане. Диетичните фибри помагат за пречистването, тъй като свързват токсините и канцерогените и ги извеждат от тялото.
Фибрите имат положителен ефект върху работата на червата, върху растежа на полезната микрофлора, която е необходима за укрепване на имунитета. Те помагат за понижаване на нивата на холестерола и кръвната захар, подобряват усвояването на храната и улесняват работата на панкреаса, жлъчния мехур и черния дроб.
При заболявания на стомашно-чревния тракт в почти всички случаи се предписва диета с включване на овесени ядки. Овесените ядки покриват лигавицата с защитен филм, предотвратяват уврежданията и подпомагат възстановяването. При наличието на повишена киселинност, овесените ядки са в състояние да нормализират ситуацията.
ЗАЩО ЗАМРАЗЕНИТЕ ПЛОДОВЕ СА ПОЛЕЗНИ
Освен това те съдържат дълъг списък с полезни витамини и минерали - калий, манган, витамини А, В, Е, аминокиселини, бавни въглехидрати и др.
Списъкът с плюсове им е впечатляващ. Но не бързайте да изпадате във възторг.
Недостатъци на овесените ядки
1. Съдържат фитинова киселина
Овесените ядки са източник на фитинова киселина, която има способността да извлича калция от костната тъкан. Въпреки факта, че в тях също се съдържа калций, киселината пречи на организма да я усвои. Фитинът може да бъде особено вреден за деца, чиито кости все още не са напълно оформени, както и за хората в напреднала възраст.
2. Съдържат глутеноподобен протеин
За някои хора глутенът е силно противопоказен, тъй като може да причини обриви, слабост, диария и други признаци на хранителни алергии. В тежки случаи се развива заболяване като цьолиакия. - нарушено храносмилане, причинено от увреждане на вилините на тънките черва от авенина в глутена. Ако не сте сигурни, че нямате непоносимост към глутена, по-добре пропуснете овесените ядки.
Съветът на специалистите е да консумирате овесени ядки не повече от веднъж на 2-3 дни, като ги редувате с други зърнени храни и продукти. Най-полезни са пълнозърнестите овесени ядки. Избягвайте тези, които съдържат захар, парченца плодове и други добавки.