Още като деца започваме да полагаме първите грижи за кожата на лицето и тялото си. Подходящата грижа за кожата е от съществено значение за състоянието й и нейното излъчване. Как обаче да се грижим правилно? Това включва редица от грижи, съобразени с индивидуалностите на кожата, но ексфолирането е абсолютно задължително за всички типове.
Ексфолирането представлява процес, чрез който отстраняваме мъртвите клетки от повърхността на нашата кожа. Чрез него се изчистват порите, кожата се отваря и започва да "диша". Почистената кожа много по-лесно образува колаген, а той я поддържа млада, еластична и здрава за по-продължително време.
Всеки ден стотици милиони кожни клетки умират. Те се натрупват по кожата, като създават замърсен слой. Той пречи на дишането на порите. Това значи, че натрупването на мъртва кожа в организма става изключително бързо, а това създава предпоставки за акне и още редица дерматологични проблеми.
Когато преминем 25-годишна възраст, регенерирането на клетките започва да се случва с по-бавни темпове, а мъртвите клетки остават по-продължително върху кожата. Тогава вече нуждите от грижа към нея нарастват сериозно.
Ексфолирането носи редица ползи за кожата, основните от които са:
1. По-добро кръвообращение – С изчистването на мъртвите клетки, порите се освобождават, като позволяват кръвта да преминава по-лесно.
2. Улеснява се изграждането на нови клетки – Колкото по-добро е кръвообръщението, толкова по-лесно се създава колаген.
3. Ексфолирането подпомага още и хидратирането на кожата в дълбочина.
4. Намалява появата на акне - когато кожата бъде ексфолирана, тя се изчиства и от ненужното количество себум. Себумът омазнява кожата, а то от своя страна би довело до поява на акне.
5. Абсорбирането на други козметични продукти се случва много по-лесно - Чистите пори позволяват на продуктите, с които се грижите за лицето и тялото си, да проникват по-добре.
6. Изравнява тена и го подобрява – Когато върху кожата се наслоят мъртви клетки, това води до появата на неприятни неравномерни петна. Ексфолиацията изчиства епидермиса, а това позволява изравняването на тена. Все пак не пропускайте да използвате слънцезащитни продукти!
Ексфолирането може да се прави както ръчно, така и с помощта на химически препарати.
Ръчното ексфолиране се нарича още и механично или физическо. То се прави с помощта на допълнителен инструмент – скраб, кърпа или четка. Мъртвата кожа се изтърква с лек натиск.
Химическите ексфолианти с времето стават все по-популярни. Двата основни вида на този метод са AHA (алфа хидрокси киселина) и BHA (бета хидрокси киселина). Предназначени са за различните типове кожа.