Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможно ли е да има дясно сърце?

09 септември 2022, 15:53 часа

Състоянието декстрокардия (латински: dexter - дясно + гр.: kardia - сърце) представлява вродена и много рядко срещана ситуация, при което сърцето е обърнато и разположено от дясната страна на тялото вместо от лявата. По-малко от 1% от хората се раждат с декстрокардия. Ако човек има изолирана декстрокардия, сърцето ще бъде непокътнато, но от дясната половина на гръдния кош, без други дефекти. Декстрокардията обаче може да доведе и до аномалии в сърцето или в други анатомични органи.

Още: Диетолози: Това е чай №1 за дълголетие

Още: Лекар: В тези 3 случая е по-добре да НЕ ядете сирене

Ето мнението на д-р Родриго Пайж, специалист по сърдечна, сърдечно-съдова, ендоваскуларна и пейсмейкърна хирургия.

Какви са причините за декстрокардия?

Защо възниква декстрокардията не е съвсем изяснено. Учените знаят, че подобно състояние настъпва в етапа на развитието на плода и някои хора се раждат с тази аномалия. Понякога сърцето се развива от „погрешната“ страна, защото са налице анатомични проблеми с други органи. Дефекти в корема, гърдите или белите дробове може да провокират развитие на сърцето от дясната страна на тялото.

Още: Лекар: Ядем ги всеки ден, но тези храни водят до главоболие

Още: Кардиолог: Този плод съдържа ключов електролит за сърцето - яжте го всеки ден

Лекари: Яжте тези евтини храни за здраво сърце

Какъв е физиологичният механизъм на декстрокардията?

Декстрокардия може да възникне и в състоянието „ситус инверсус“ - при което много или всички вътрешни органи се намират в огледалната страна на тялото. При това, освен сърцето, също и черният дроб, далакът и други органи е възможно да се намират откъм противоположната страна спрямо нормалното състояние.

Какви са основните клинични характеристики на декстрокардията?

Още: Пиете билков чай всеки ден? Ето какво се случва с тялото ви след седмица, месец и година

Още: Кардиолог: Защо е опасно "добрият холестерол" да е нисък

При други форми на инверсия на органи, различни от изолирана декстрокардия, може да има аномални явления в сърдечните клапи или камери. По принцип, обикновено декстрокардията сама по себе си не демонстрира никакви симптоми. Това състояние става известно едва когато гръдният кош се изследва с рентген или чрез ядрено-магнитен резонанс и стане явно аномалното местоположение на сърцето.

Но има хора с изолирана декстрокардия, които са изложени на по-висок риск от инфекции както на белите дробове, така също на синусите; или на засилена опасност от пневмония. Когато е налице изолирана декстрокардия, онези реснички в белите дробове, наречени „цилии“, които филтрират вдишвания въздух, може да не работят правилно и да не успяват да филтрират пълноценно вирусите и микробите – така човекът се разболява по-често.

В случай, че декстрокардията засяга сърдечните функции, може да причини няколко симптома: затруднено дишане, умора, цианотични (лилави) устни и кожа. Децата с налична декстрокардия е възможно да не се развиват правилно и да имат нужда от сърдечна операция за корекции на този и други анатомични дефекти. Онези аномалии, които засегнат черния дроб, могат да причинят жълтеница.

Най-добрите храни за здраво СЪРЦЕ

Пеленачетата с декстрокардия може да са родени също и без далак, който е важен орган на имунната система, и така да се увеличи рискът от развитие на инфекции. Декстрокардията може също да бъде свързана с блокировки в храносмилателната система, тъй като тя почти винаги е придружена от състояние, дефинирано като „чревна малротация“.

Как се лекува декстрокардия?

Изолираната декстрокардия определено не налага лечение, ако не пречи на други жизненоважни органи да функционират и действат правилно. В случай, че се наблюдават дефекти, може да стане необходима хирургическа операция. Възможно е определени антибиотици да са нужни в дългосрочен план за намаляване на риска от инфекция, ако далакът липсва или не функционира правилно. Не се ли лекува запушването на червата, е възможно то да бъде опасно и дори фатално. За да бъде коригирано, е напълно възможно пациентът да има нужда от операция.

Как еволюира декстрокардията?

Хората с изолирана декстрокардия водят един напълно нормален живот, без затруднения и усложнения. Лекарят може само да помага с насоки как да се избягнат инфекции.

Обаче, някои пациенти може да имат по-сложни случаи на декстрокардия, която да им създава здравословни проблеми цял живот.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес