Много хора обичат сиренето. Продуктът е неизменна част от диетата, а за много хора е трудно да си представят, че ще трябва да го изключат от менюто си. Но има такива случаи, в които този продукт е по-добре да се изключи от диетата, предупреждава диетологът д-р Елена Соломатина.
Кога не трябва да се яде сирене?
Според експерта има няколко случая, в които не трябва да ядете сирене. Първият е индивидуалната чувствителност към тирамин. Тираминът е вещество, което може да предизвика главоболие. А ако комбинирате сирене с червено вино, това ще доведе до разширяване на кръвоносните съдове, което е не по-малко опасно за здравето.
Козе или краве - кое сирене е по-полезно за възрастните хора
Това обяснява и вредата от сиренето за хора, страдащи от хипертония. Освен това продуктът съдържа много сол, която също има отрицателен ефект върху кръвното налягане. Въпреки това, както отбеляза диетологът, пациентите с хипертония могат да ядат обезсолено саламурено сирене и извара, като и моцарела.
"Бременните жени се съветват да избягват специфичен вид сирене: синьо сирене. Може да съдържа листерия, която е опасна за плода", допълва експертът.
Ползи от сиренето
Холандски и китайски учени са изследвали данни за това как яденето на сирене може да повлияе на здравето. Те наблюдават над 200 000 души и стигат до неочакван резултат. Тези, които ядат повече сирене, имат 10% по-нисък риск от инсулт и 14% по-малко вероятно да развият коронарна болест на сърцето.
Какви грешки правим при приготвяне на домашно сирене?
Проучване, публикувано в European Journal of Nutrition, предполага, че намалените нива на сърдечно-съдови заболявания са свързани с яденето на около 40 грама сирене дневно. Въпреки това техните открития все още идват с няколко предупреждения. Проучването разчита предимно на експериментални данни, които може да са ненадеждни, и показва само корелация, а не пряка причина и следствие.
Сиренето е източник на незаменими аминокиселини - метионин, триптофан и лизин. Хранителните вещества в състава му се усвояват почти напълно. То съдържа витамини A, D, E, B1, B2, B12, C, PP. Този млечен продукт съдържа много калций, здравословни мазнини и протеини. Сиренето съдържа още цинк, фосфор и рибофлавин.
Още за ползите и вредите от сиренето
Диетологът Екатерина Стеценко също изброява полезните и вредните свойства на сиренето. Специалистът отбелязва, че продуктът е полезен поради високото съдържание на протеини и микроелементи (фосфор, калций), които имат благоприятен ефект върху функционирането на организма.
„Протеините в състава на сиренето са сходни по аминокиселинен състав с протеините в човешките тъкани и органи, поради което се считат за най-полезните. Сиренето съдържа и незаменими аминокиселини – лизин, метионин и триптофан“, казва диетологът.
Освен това сиренето е източник на витамини А, D и група В (В1, В2, В12). Тези микроелементи играят важна роля в поддържането на имунитета и неврологичното здраве.
По колко сирене на ден няма да навреди на тялото ви?
Специалистът отбелязва още, че сиренето е продукт, който съдържа много мазнини и калории. Ако го ядете, без да вземете предвид тази функция, здравето ви със сигурност ще пострада, а също така ще наддадете на тегло. Диетологът предупреждава, че човек не трябва да приема повече от 70 грама мазнини на ден.
„30-50 грама сирене на ден са достатъчни за ползи. Ако трябва да ограничите мазнините в диетата си, тогава е препоръчително да имате сирене с не повече от 30% мазнини, а още по-добре - не повече от 20%", обяснява д-р Стеценко.
Експертът подчертава, че характерно свойство на сиренето е богатството му на сол, чиито високи дози влияят пагубно на състоянието на кръвоносните съдове, кръвното налягане и са противопоказни за хора с хипертония и наднормено тегло. Освен това, ако консумирате твърде много сол, калцият се "отмива" от тялото по-бързо.
Сиренето може да бъде вредно и за хора с проблеми като артрит и склонност към мигрена. Сиренето може да допринесе за обостряне на болки в ставите поради голямото количество протеин и главоболие поради съдържанието на тирамин, казва още експертът.
Лекар: Яжте сиренето с това, за да се предпазите от настинки през зимата
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!