Честото главоболие може да бъде причинено от определени храни. Тираминът в храната може дори да предизвика пристъпи на мигрена. Тираминът е алкалоид, подобен на адреналина в действието си върху човешкото тяло и може да предизвика силно главоболие, нервна възбудимост, да повиши мускулния тонус, кръвното налягане и нивата на захарта. Д-р Мария Тереза Гойкочеа обясни, че за разлика от обикновеното главоболие, мигрената е неврологично (не психиатрично) разстройство, както и за храните, провокиращи коментирания проблем.
Кои храни съдържат тирамин и водят до главоболие?
Тираминът присъства в много храни, но е особено концентриран във ферментирали храни и напитки. Това се случва, защото с течение на времето микробите превръщат аминокиселината тирозин в тирамин.
Лекар: НЕ яжте този плод, ако имате главоболие
"Изследванията показват, че колкото по-дълго една храна отлежава или ферментира, толкова по-високи са нивата на тирамин в нея", казва лекарят и допълва, че храните, богати на тирамин, включват:
- сирена като отлежал чедър, швейцарско и пармезан, сини сирена като стилтън и горгонзола, камембер
- сушени меса, обработени със сол и нитрати или нитрити, като колбаси и салами
- пушено или преработено месо, като хот-дог, бекон или пушена риба
- консервирани или ферментирали храни като кисело зеле, кимчи, хайвер, тофу или кисели краставички
- сосове като соя, мисо, сос от скариди и терияки
- соеви продукти
- грах и боб
- сушени плодове като стафиди, сливи, презрели банани или авокадо
- алкохолни напитки като бира, червено вино и ликьори
Лекар: защо получаваме главоболие по време на сън?
В допълнение към избягването на храни, които могат да предизвикат главоболие, трябва също да следвате следните препоръки:
- Не пропускайте хранения, тъй като това може да увеличи риска от мигренозни пристъпи.
- Закуската трябва да е богата на протеини, яжте в рамките на 30-60 минути след събуждане сутрин.
- За да се чувствате сити по-дълго, опитайте да включите въглехидрати, протеини и здравословни мазнини във всяко хранене.
- Пийте вода през целия ден вместо сладки напитки
В допълнение към тирамин, някои хора могат да бъдат чувствителни към фенилетиламин, аспартам, мононатриев глутамат, нитрати, нитрити, алкохол и кофеин. Изследванията показват, че избягването на тези вещества може да помогне за намаляване на риска от мигрена.
Лекар: 3 вида главоболие, на които трябва да обърнете внимание
Лекарят описва основните симптоми:
- гадене
- повръщане
- непоносимост към светлина, звуци, миризми или движения
- затруднено концентриране
- усещане за напрежение във врата
Какво причинява главоболие?
Пристъпите на мигрена често се причиняват от няколко фактора. Не само стресът може да бъде фактор, но и храната, дължаща се на тирамин. Националната фондация за главоболие идентифицира тирамин като вазоактивна аминокиселина, открита в някои храни. Той причинява главоболие при някои хора и е продукт на превръщането на тирозин (аминокиселина, присъстваща в много протеини) в епинефрин (активен хормон, произвеждан вътрешно в надбъбречните жлези).
Чести главоболия - какво може да ги причини?
Факторите за появата на вторично или симптоматично главоболие включват заболявания от неврологичен и соматичен характер, наранявания, метаболитни нарушения, интоксикация или употреба на определени лекарства.
Тъй като самата мозъчна тъкан няма чувствителност към болка, главоболието се причинява от дразнене на рецепторите за болка на твърдата мозъчна обвивка, артериите на основата на мозъка, вените и венозните синуси, черепните нерви на горните цервикални корени, мускулите на шията и основата на черепа.
Най-често хората изпитват главоболие от мускулно напрежение, което се характеризира с двустранни, натискащи усещания. Този синдром възниква поради продължително напрежение в мускулите на лицето и основата на черепа и може да бъде епизодичен или хроничен. Хронизирането на процеса се улеснява от психични разстройства, заболявания на темпоромандибуларната става и цервикалния гръбначен стълб, злоупотреба с аналгетици и кофеин.
Сутрешната умора е симптом на тези сериозни заболявания
Патологиите на кръвта и белите дробове също могат да причинят главоболие. Леките болезнени усещания в задната част на главата и шията могат да бъдат резултат от тилна невралгия, патологии на шийните прешлени. Възпалението на синусите причинява главоболие в областта на челото. При заболяване на темпоромандибуларната става може да се появи главоболие по време на дъвчене, прозяване или широко отваряне на устата.
Главоболие, придружено от болка или чувствителност в окото и зрителни нарушения, може да означава остра закритоъгълна глаукома. Различни заболявания на ендокринната система също могат да причинят главоболие.
Главоболие през нощта: Ето какво може да стои зад него
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!