Магнезият е основен минерал, който играе жизненоважна роля в множество физиологични функции в човешкото тяло. Той участва в повече от 300 ензимни реакции, допринасящи за различни аспекти на здравето, от поддържане на здрави кости до поддържане на сърдечната функция и дори влияние върху настроението и психическото благополучие. Човешкото тяло се нуждае от 360 до 410 mg магнезий на ден.
Още: Качамак - как влияе на холестерола и полезен ли е за сърцето
Още: Кардиолог: Пържете с това олио, сваля холестерола и пази кръвоносните съдове
Вижте още: Всички правят тази грешка: Как правилно да измерите кръвната си захар
1. Метаболизира важни хранителни вещества
Магнезият е кофактор в ензимните реакции, отговорни за метаболизирането на хранителни вещества, включително въглехидрати, протеини и мазнини. Помага при превръщането на храната в енергия и помага на тялото да използва ефективно калориите.
Основният източник на енергия в тялото, аденозин трифосфатът (АТФ), изисква магнезий за своя синтез. Без достатъчно количество магнезий производството на енергия може да бъде компрометирано, което води до умора и намалена физическа работоспособност.
Още: Лекар: Бира - как влияе на кръвната захар и подходяща ли е при диабет
Още: Лешников или сусамов тахан - кой е по-полезен за сърцето и холестерола
2. Поддържа костите здрави
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е най-полезното сирене?
Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза
Магнезият е от съществено значение за поддържането на силни и здрави кости. Действа в комбинация с калций и витамин D за насърчаване на минерализацията и костната структура.
Дефицитът на магнезий може да доведе до отслабване на костите и повишен риск от остеопороза.
3. Поддържа сърцето здраво
Магнезият играе ключова роля за здравето на сърцето. Помага за регулиране на кръвното налягане, защото влияе върху разширяването и стесняването на кръвоносните съдове. Адекватните нива на магнезий са свързани с намален риск от хипертония и сърдечно-съдови заболявания
Още: Как е правилно да се пие вода за отслабване?
Още: Защо през зимата ТРЯБВА да ядете повече банани?
4. Помага при свиване и отпускане на мускулите
Мускулите, включително сърцето, разчитат на магнезия, за да функционират правилно. Необходим е за мускулни контракции и релаксация. Недостигът може да доведе до мускулни крампи, слабост и неправилен сърдечен ритъм.
5. Помага за функционирането на нервите
Магнезият участва в предаването на сигнали между нервните клетки и мускулите. Помага за регулирането на невротрансмитерите и е от решаващо значение за цялостната функция на нервната система.
Ниските нива на магнезий могат да доведат до симптоми като изтръпване, скованост и мускулни крампи.
Вижте още: Как гроздето влияе на диабета и нивата на кръвна захар
6. Магнезият помага при създаването на протеини
Магнезият играе ключова роля в създаването на протеини, които са необходими за растежа, възстановяването и поддържането на тъканите в тялото. Той е особено важен за синтеза на ДНК и РНК.
7. Укрепва имунната система
Адекватните нива на магнезий са свързани с добре функционираща имунна система. Може да помогне на тялото да се защити от инфекции и болести.
8. Метаболизира глюкозата
Магнезият влияе върху освобождаването на инсулин и усвояването на глюкозата в клетките. Той играе роля в метаболизма на глюкозата и помага за регулиране на нивата на кръвната захар.
Ниските нива на магнезий са свързани с инсулинова резистентност, което може да увеличи риска от диабет тип 2.
9. Подобрява настроението
Има все повече доказателства, че магнезият може да повлияе на психичното здраве и регулирането на настроението. Той участва в производството на невротрансмитери като серотонин и може да играе роля при състояния като депресия и тревожност.
Някои изследвания показват, че добавянето на магнезий може да подобри настроението и да намали симптомите на депресия.