Страстта на децата към компютърните игри, ежедневното присъствие в социалните мрежи и различни интернет канали и употребата им за общуване с приятели в продължение на няколко часа дневно, съчетани с дистанционното обучение пред екрана, накараха много родители да се заинтересуват вредни ли са мониторите за зрението на наследниците им и как да минимизират опасността.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Проучване от 2018 година сочи, че българчетата са на второ място в ЕС по време, прекарано в интернет. Те общуват, играят, развиват своите умения, придобиват различни компетентности и подобряват компютърната си грамотност неусетно, но вредят ли на очите си? Трябва ли да бъдем притеснени? За щастие, съвременните монитори и екрани на телефони и други мобилни устройства са плоски и нямат такива вредни лъчения сравнени с техните предшественици с кинескоп.
Липсата на вредни лъчения дава отговор на въпроса, който си задавате – вредят ли съвременните монитори на зрението – не вредят в такава степен, както в миналото. Възможен е временен дискомфорт особено след дълга игра с множество движещи се и мигащи обекти или дълга работа пред компютъра, но той е краткотраен и не оставя трайни увреждания.
Съвременните устройства са произведени така, че да щадят зрението, да го натоварват минимално и най-вече да не увреждат очите и да не увеличават диоптъра. Лишени от много вредни лъчения, те създават една сравнително безопасна за здравето среда. При продължителен престой пред компютъра е възможно да се появят специфични сухота и дразнене, които са временни и не представляват траен проблем или индикация за такъв. Може да противодействате на това чрез поставяне на изкуствени сълзи под формата на капки за очи. Препоръчва се изборът на такъв продукт да бъде направен след преглед от офтамолог и по негово предписание, за да са подходящите и правилните. Други възможни временни проблеми са умора, зачервяване на очите, които също не представляват трайно увреждане и съвсем не са повод за притеснение.
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
При децата е важно да ги научите да отделят поглед от екрана на всеки 20 минути и да гледат в далечината през прозореца – това отморява. Добре е и честотата на игрите с множество движещи се и мигащи обекти да бъде намалена за сметка на игри с по-образователна насоченост и по-спокойни изображения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Как да избегнем рисковете за деца и възрастни, прекарващи много време пред екраните?
- Не се взирайте втренчено в монитора и често поглеждайте и извън него – зад него, някъде в далечината.
- Ако носите диоптрични очила, важно е те да бъдат с антирефлексно покритие, за да се избегне затормозяването на очите.
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
- Редувайте време, прекарано в онлайн среда, с време, прекарано офлайн.
- Мониторът да е на 40-50 см. от очите, а екранът да е наклонен под ъгъл 15 градуса леко надолу.
- Погрижете се да имате удобен стол. Вредата върху стойката и гърба от неправилния стоеж е много по-реална и опасна от влиянието върху зрението.
- Правете редовни прегледи при специалист веднъж в годината, профилактиката е по-доброто решение от лечението.