Билките се използват за лечение на различни заболявания и точно поради тази причина често са считани за напълно безопасни за здравето. Но това е абсолютно грешно и някои от тях може да се окажат изключително вредни.
Руското издание Лента посочва 5 билки, с които трябва да внимавате.
Маточина
Това растение помага за контролиране на тревожността, подобряване на производителността, подобряване на паметта и вниманието. Запарката от маточина има приятен аромат и вкус. Оказва се, че нейната честата употреба е вредна заради отровното вещество в билката - цитрал.
Това е най-полезната билка, всеки ден пийте по чаша чай от нея
Злоупотребата с маточина води до усещане за тежест, натиск в слепоочията и челото, сънливост, летаргия, световъртеж, главоболие. Страничните ефекти не се усещат веднага, те се появяват след две до три седмици редовна употреба.
Лайка
Лайката има холеретичен, противовъзпалителен, спазмолитичен ефект и се използва вместо конвенционални болкоуспокояващи. Тя може да навреди на здравето на бременни и кърмещи майки, жени с тежка менструация. Причината е способността му да отпуска гладката мускулатура. В допълнение, лайката инхибира абсорбцията на железни съединения от храносмилателната система в кръвта, възможна е желязодефицитна анемия.
Мента
Изключително често използвана билка, която намира широко приложение в кулинарията. Ментата има спазмолитичен ефект, намалява налягането, помага да се отървете от менструални и чревни болки. Неконтролираното добавяне на мента към чайове и други напитки може да бъде вредно. Ментата съдържа ментол, който потиска дихателния център, което намалява интензивността на сърдечните контракции. Рискът от странични ефекти се увеличава при хора с брадикардия, бронхиална астма. Мъжете могат да имат еректилна дисфункция.
Пролетната билка, която перфектно пречиства черния дроб от токсини
Жълт кантарион
Лечебната билка има успокояващо и противовъзпалително действие. Твърде честата употреба на жълт кантарион може да доведе до смущения в храносмилателния тракт: болка в черния дроб, запек, неприятна горчивина в устата. Слабост, сънливост, разсеяност - списъкът с негативни последици за здравето е изключително широк.
Пелин
От древни времена пелинът се използва като средство за подобряване на храносмилането и повишаване на апетита. Лекарствата на базата на пелин могат да потиснат болката, да помогнат за облекчаване при заболявания на женската репродуктивна система. Употребата на тази билка в големи количества е опасна: пелинът действа като халюциноген, причинявайки делириум, епилептични припадъци.
Важно: Статията не замества консултацията със специалист! Не забравяйте преди приема на билки да се консултирате с лекар или фитотерапевт!