Яденето на по-малко животински продукти, особено преработени меса, и замяната им с бобови растения и ядки е свързано с намален риск от сърдечни заболявания и диабет тип 2. За това пише New York Times , цитирайки нов анализ на BMC Medicine, позовавайки се на данни от 37 проучвания. Изданието посочва ядките и бобовите храни като идеален заместител на месото.
„Например, проучването установи, че замяната на една порция преработено месо на ден, като хот-дог, колбаси, деликатеси или бекон, с порция пълнозърнести храни, ядки или боб е свързано с 23 до 36 процента намаление на риск от сърдечно-съдови заболявания", включително инсулт, инфаркт и коронарна болест на сърцето", пише изданието.
Дори най-жилавото месо ще стане крехко и сочно, ако добавите тази необичайна съставка
Заместители на месото, които предпазва от диабет и инсулт
Установено е също, че яденето на ядки вместо преработено месо е свързано с 22% по-нисък риск от развитие на диабет тип 2 и 21% по-нисък риск от ранна смърт.
Изследователите също установиха, че замяната на яйца с ядки е свързана с намален риск от диабет тип 2, сърдечни заболявания и ранна смърт. Но в пряко сравнение ядките може да са по-здравословни.
Защо яденето на повече растителни храни и по-малко месо е добро за вас
Бобовите растения и ядките са пълни с полезни за сърцето мазнини и фибри, които могат да помогнат за контролиране на кръвната захар и да намалят риска от диабет. Те също така съдържат полезни растителни съединения. Бобовите растения например са богати на изофлавони, за които се смята, че намаляват възпалението и действат като антиоксиданти.
От друга страна, червените и преработените меса могат да съдържат повече наситени мазнини, натрий или определени съединения, които могат да стимулират възпалението, като всички те могат да допринесат за риска от хронично заболяване.
Успешното съчетание на лесноусвоим растителен протеин, витамини и микроелементи с високи вкусови качества придава на бобовите храни особена стойност в кулинарията. Наприемр, ненатрапчивият вкус, близък до неутрален, позволява използването на боб при приготвянето на много ястия, салати и десерти, като едновременно позволява да се регулира съдържанието на калории и да се насити тялото с полезни вещества.
Съставът на протеините, близки до тези на месото, прави боба незаменим компонент на вегетарианските рецепти. Той заема важно място в диетата на диабетици, намалявайки нивата на захарта.
Редовна консумация на всякакъв вид боб: има следните полезни свойства:
- помага за премахване на токсините от тялото;
- нормализира функционирането на нервната система;
- стабилизира метаболизма;
- премахва излишната течност, нормализира водно-солевия метаболизъм;
- хармонизира дейността на ендокринната система;
- укрепва костната тъкан;
- подобрява състоянието на кожата, мастните и потните жлези, ноктите, косата;
- предотвратява появата на атеросклероза;
- подобрява качеството на съня.
Фасулът е полезен за спортисти, тъй като осигурява необходимото количество енергия за интензивни упражнения и дава усещане за ситост.
Още: Лекар: Досега сте размразявали месото грешно - ето как е правилно
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!