Прекомерният прием на определени витамини може да доведе до безъсние. Руският сомнолог д-р София Черкасова споделя, че това са вит. С., вит. В1 и вит. Д.
Още: Домати - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Лекар: Слънчогледови семки - вдигат или свалят холестерола
Витамини и добавки, които могат да провокират безсъние
Хората, приемащи хранителни добавки и витамини, трябва да помнят, че те могат да повлияят на качеството на съня. Затова винаги е необходимо да се изясни по кое време трябва да се приемат. Сомнологът Черкасова заяви, че горепосочените лекарства могат да съдържат растителни компоненти, които имат стимулиращ ефект върху нервната система.
Лекар: Изтръпването на краката издава липса на тези витамини
„Гинко билоба, гуарана, аралия, елеутерокок, женшен - всичко това може да окаже негативно влияние върхус съня“, казва д-р Черкасова.
Тя обръща внимание на факта, че тези растения могат да присъстват в продукти, които се представят като лекарства за поддържане на имунитета, борба с умората и поддържане на тонуса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Този алкохол регулира високия холестерол
Още: Здравен съвет за деня, 29 декември: Лекар: Яжте сланина така, за да се предпазите от атеросклероза
Сомнологът посочва и витамини, чийто прием причинява нарушения на съня. Този проблем, според специалиста, може да бъде причинен от неконтролирана употреба на витамин С или продукти с витамин В1.
„Излишъкът от някои витамини може да бъде токсичен. Например витамин D – ако се приема твърде ентусиазирано, може да причини не само безсъние, но и повишено кръвно налягане с главоболие“, предупреждава експертът.
При предозиране с вит. С се наблюдава леко неразположение, изразяващо се в:
Още: Кардиолог: Този сезонен плод е пълен с калий и сваля холестерола - яжте го всеки ден
- главоболие;
- нарушение на съня;
- временна емоционална нестабилност;
- скокове на кръвното налягане;
- кожен обрив;
В същото време симптомите при децата не са твърде изразени, така че родителите може да не разберат, че те са приели твърде много аскорбинова киселина.
Излишъкът от вит. Д е много опасен. При възрастни се проявява като гадене, повръщане, сърбеж по кожата, болка в главата и очите, диария, повишено уриниране, както и отлагане на излишък от калций в меките тъкани, в черния дроб, бъбреците, белите дробове, сърцето и кръвоносните съдове. Последствията от предозиране на вит. Д при бременни жени и кърмачки са опасни. Те причиняват деформации на плода и костни заболявания при новородените.
4 витамина за бърз растеж на косата
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.