Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Витамин B4: Малко известен, но ключов за здравето ни - всичко, което трябва да знаете за него

13 януари 2025, 13:10 часа

Витамините са важни за поддържане на оптимално здраве. Те помагат на тялото ни да функционира правилно, като регулират метаболизма ни, борят се с болестите и насърчават растежа и развитието. Сред основните витамини, от които тялото ни се нуждае, е витамин В4. Въпреки значението си, този витамин не е толкова известен като другите витамини. В тази публикация ще се потопим в това какво представлява витамин B4, защо е важен и къде можете да го намерите.

Още: Лекар: Това е най-полезната мазнина за черния ви дроб

Витамин B4 е известен също като аденин, който е вид нуклеотид и се намира в молекулата на ДНК. Той е водоразтворим витамин, което означава, че се разтваря във вода и трябва да се допълва ежедневно. Въпреки че не е един от основните витамини В, дефицитът на витамин В4 може да доведе до здравословни проблеми. Може да причини неврологични проблеми и депресия, както и да повлияе на енергийните нива на тялото ви.

Ролята на витамин B4 в енергийните нива и неврологичното функциониране

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден - шепа от тези ядки понижават холестерола и регулират кръвното

Витамин B4 се използва главно за насърчаване на здравословни енергийни нива, така че умът и тялото ви да могат да функционират оптимално. Той е от решаващо значение за производството на АТФ, молекулата, която управлява производството на енергия в тялото ви. ATP е от съществено значение за ежедневното функциониране на вашите клетки, тъкани и органи и без достатъчно количество витамин B4 може да изпитате умора или ниски нива на енергия.

Още: Всички правят тази грешка: Преди или след хранене трябва да се пие вода

Хранителни източници на витамин B4: Включете го във вашата диета

Един от най-лесните начини да си набавите витамин B4 е чрез вашата диета. Много храни са богати на този хранителен витамин, включително пълнозърнести храни, гъби, спанак, сардини и месни продукти (черен дроб и бъбреци). Освен това, някои от наличните обогатени храни може да съдържат допълнителен витамин B4. Проверете етикета на пакетираните храни като хляб, зърнени храни и пшенично брашно, за да видите дали са заредени с допълнителни витамини.

Използване на добавки за прием на витамин B4: предпазни мерки и препоръки

Още: Кардиолог: Лявата или дясната - на коя ръка е правилно да мерим кръвното налягане

Добавките са друга възможност за увеличаване на приема на витамин B4. Въпреки това, както всяка друга добавка, трябва да говорите с Вашия лекар, преди да започнете да приемате добавки с витамин B4. Високите дози от витамина могат да причинят здравословни усложнения като токсичност или алергии. Не забравяйте да следвате препоръчителните дози, за да намалите риска от странични ефекти.

Хранителни източници

Можем да обогатим тялото си с B4, като ядем продукти като прополис, пчелен прашец и суров непреработен мед. Яденето на добре закръглена диета от пресни плодове и зеленчуци също ни помага да се снабдим с B4, както и голямо разнообразие от билки, включително карамфил, мащерка, градински чай, джинджифил, мента, жожоба, глог и бодил, само за да назовем няколко .

Ето 8-те B-витамина:

Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта

B1 (тиамин): Тиаминът играе съществена роля в метаболизма, като помага за превръщането на хранителните вещества в енергия. Най-богатите хранителни източници включват свинско месо, слънчогледови семки и пшеничен зародиш.

B2 (рибофлавин): Рибофлавинът помага за превръщането на храната в енергия и също така действа като антиоксидант. Храните с най-високо съдържание на рибофлавин включват месо от органи, говеждо и гъби.

B3 (ниацин): Ниацинът играе роля в клетъчното сигнализиране, метаболизма и производството и възстановяването на ДНК. Хранителните източници включват пиле, риба тон и леща.

B5 (пантотенова киселина): Подобно на други витамини от група В, пантотеновата киселина помага на тялото ви да получава енергия от храната и също така участва в производството на хормони и холестерол. Черен дроб, риба, кисело мляко и авокадо са добри източници.

Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул

B6 (пиридоксин): Пиридоксинът участва в метаболизма на аминокиселините, производството на червени кръвни клетки и създаването на невротрансмитери. Храните с най-високо съдържание на този витамин включват нахут, сьомга и картофи.

B7 (биотин): Биотинът е от съществено значение за метаболизма на въглехидратите и мазнините и регулира генната експресия. Маята, яйцата, сьомгата, сиренето и черният дроб са сред най-добрите хранителни източници на биотин.

B9 (фолиева киселина) : Фолиевата киселина е необходима за клетъчния растеж, метаболизма на аминокиселините, образуването на червени и бели кръвни клетки и правилното делене на клетките. Може да се намери в храни като листни зеленчуци, черен дроб и боб или в добавки като фолиева киселина.

Още: Лекар: Всички правят тази грешка, така e правилно да се приема витамин D

B12 (кобаламин): Може би най-известният от всички витамини B, B12 е жизненоважен за неврологичната функция, производството на ДНК и развитието на червените кръвни клетки. B12 се намира естествено в животински източници като месо, яйца, морски дарове и млечни продукти.

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес