Предварителни изследвания на ваксината VSV-EBOV показали висока ефективност за борба с треската ебола. Резултатите са публикувани в британското медицинско издание The Lancet, съобщава National Geographic.
"Това е изключително перспективна разработка – казва д-р Маргарет Чан, генерален директор на Световната здравна организация. – Ваксината VSV-EBOV ще стане много важен инструмент в борбата със сегашните и бъдещите огнища на ебола."
Досега тя е показала 100% ефективност при хора, но се изискват по-убедителни доказателства за способността на ваксината да защитава населението.
Мохамед Сумах, на 27 години, бил първият човек, получил ваксината. "Не беше леко. Хората в селото казваха, че това ще ме убие. Беше ме страх, бях първият в моето село сред тези, на които направиха инжекция. Наблюдаваха ме в продължение на 3 месеца и нямах никакви усложнения", разказва той.
Изпитанията на ваксината VSV-EBOV в Гвинея започнали на 23 март 2015 година. За оценка на нейната ефективност и безопасност се прилагала пръстеновидна ваксинация.
"Замисълът беше ваксинирането на всички хора, имащи контакти с инфектирани лица, да създаде защитен "пръстен" и да предотврати по-нататъшното разпространение на вируса", казва Джон-Арн Ротинген, директор по борбата с инфекциозни болести към Норвежкия институт за обществено здравеопазване и ръководител на групата по изпитания.
Според този метод в някои "пръстени" ваксинацията се провежда веднага след установяване на случай на заболяване, а в други – след три седмици. Това е алтернативен вариант на използването на плацебо, необходимо за сравняване на резултатите.
Изпитанията по метода на пръстеновидна ваксинация били преустановени на 26 юли, за да позволят на подложените на риск хора незабавно да получат ваксина.