Консумацията на алкохол е вредна не само за здравето, но и за фигурата. Руският диетолог д-р Нагим Семчуков споделя коя алкохолна напитка е най-калорична.
Още: 1 от 5 жени е застрашена от това – без дори да подозира
Още: Жълтият кантарион: Лек за много болести, но не за всеки
Най-нисколоричният алкохол
Оказва се, че бирата съдържа най-малко калории – 42 ккал на сто грама. В зависимост от вида, съдържанието на калории в напитката се увеличава с един и половина пъти.
Освен това тези, които искат да свалят излишните килограми, могат да изпият чаша вино, което също не е много калорично.
Как алкохолът влияе на тялото ни според възрастта - на 20, 30, 40, 50 и 60 години
Още: Какво да ядем след 50: Практични съвети за здраве и дълголетие
Още: Салата от глухарче: Какви са ползите от нея и как да я приготвите правилно
„Трябва да помним, че освен факта, че алкохолът е вреден за здравето, той е и много калоричен (1 грам етанол = 7 kcal) “, отбелязва диетологът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 "лоши" храни, които свалят холестерола
Още: Лекар: Това са скритите причини за косопада, които всеки трябва да знае
Най-калорични са сладките ликьори, чиито сто грама могат да съдържат над 300 kcal, пояснява експертът.
Ползи и вреди от бирата
В бирата има много калий и малко натрий, така че може да се пие умерено от тези, които страдат от хипертония и са принудени да ограничат приема на сол.
По съдържание на калий, магнезий, фосфор, желязо, мед, цинк бирата не се различава от портокаловия сок – чаша от който, изпита на закуска, е символ на здравословен начин на живот.
Още: Наистина ли е полезно изгарянето от коприва?
Още: Пълнозърнестият герой в чинията: По-здравословната алтернатива на белия ориз
Бирата съдържа много витамини В1 и В2 и те присъстват в нейния състав в лесноусвоима форма. Един литър от тази напитка ще осигури 40-60% от дневната нужда от тиамин (B1) и рибофлавин (B2).
Бирата е богата на аскорбинова киселина, добавя се към тази напитка, за да предотврати окислителните процеси.
Лимонената киселина, която е част от бирата, стимулира образуването на урина в организма и по този начин предотвратява появата на камъни в бъбреците.
Фенолните съединения на бирата са най-ценните компоненти на тази напитка. Те предотвратяват образуването на кръвни съсиреци, нормализират липидния метаболизъм и следователно ни предпазват от инфаркти и инсулти.
Въглеродният диоксид, съдържащ се в бирата, стимулира стомашната секреция и притока на кръв в мускулите, черния дроб, белите дробове и бъбреците. Освен това не ни позволява да изпием тази напитка на един дъх и по този начин ни предпазва от бързо напиване.
Екстрактивните вещества на хмела имат седативно и хипнотично действие и имат бактерицидни свойства.
И в същото време бирата натоварва венозната система, сърцето, което при страстния пияч на бира е принудено да работи в повишен режим, с пренапрежение. В резултат на това той се увеличава по размер - развива се така нареченото "бирено сърце".
"Рентгенолозите наричат това явление синдром на „найлоновия чорап“. Сърцето „увисва“, става отпуснато и трудно се справя с функциите си. И тъй като всичко в тялото е взаимосвързано, се развиват не само сърдечни нарушения, но и други органи започват да страдат", отбелязва експертът.
Как бързо да премахнете алкохола от тялото си - 3 съвета от лекари
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.