Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В кои дни рискът от аритмия е по-висок

20 юни 2022, 13:45 часа

Според проучване, представено на Научния конгрес на Европейското дружество по кардиология, животозастрашаващите аритмии е по-вероятно да бъдат диагностицирани при пациенти със сърдечни проблеми в дните, когато има силно замърсен въздух. Това заключение направиха италиански учени от болницата в Пиаченца.

Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Проучването е проведено при пациенти с имплантируем кардиовертер дефибрилатор (ICD, устройство от тип пейсмейкър, което автоматично разпознава аритмия и прилага антиаритмична терапия). В него са включени 146 пациенти, получили ICD между 2013 и 2017 г.

Данните за камерни аритмии са били събрани дистанционно от ICD. Кардиолозите също определиха терапия. А дневните нива на микрочастици PM 10 и PM 2,5 - твърди частици с размери под 10 и 2,5 микрона въглероден оксид, азотен диоксид и озон бяха получени в пунктовете за мониторинг на регионалната агенция за опазване на околната среда.

Кардиолог разкри истината за кафето - вредно ли е за сърцето

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Както се оказа, има значителна връзка между нивата на PM 2,5 и появата на камерни аритмии при пациентите. Изследователите открили, че когато концентрацията на PM 2,5 се е увеличила с 1 µg/m3 през цялата седмица, в сравнение със средните нива, вероятността от такива аритмии се е увеличила с 2,4%. И когато концентрацията на PM 10 надвиши средната стойност с 1 μg / m3 през седмицата, рискът от аритмия се е увеличил с 2,1%.

"Нашето проучване предполага, че хората с висок риск от камерни аритмии, като тези с ICD, трябва да проверяват нивата на замърсяване на околната среда всеки ден", каза авторът на изследването д-р Алесия Зани.

Прости, но доста ефективни методи да успокоим аритмията

Експертът отбелязва, че когато концентрациите на PM 2,5 и PM 10 са високи (съответно над 35 µg/m3 и 50 µg/m3), е разумно такива пациенти да останат на закрито и да носят маска N95, когато са на открито. Можете да използвате пречиствател на въздуха у дома.

Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

Както Зани посочва, праховите частици могат да причинят остро възпаление на сърдечния мускул. А то от своя страна може да се превърне в причина за сърдечна аритмия.

Предишни проучвания показват, че сърцето страда от микрочастици, които се изхвърлят във въздуха от промишлени предприятия и автомобили. Кардиолозите проведоха проучване, което разкри влиянието на замърсения въздух върху развитието на кардиометаболитните процеси в човешкото тяло.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес