Специфичната етиология или физиологичният механизъм, който причинява усещането за буца в гърлото, остава неизвестен. Според някои изследвания може да се заключи, че това усещане съответства на повишено налягане в областта на крико-фарингеалния мускул (зоната на горния езофагеален сфинктер) или нарушение на двигателната активност в субезофагеалното пространство. Усещането за буца в гърлото може да се наблюдава при гастроезофагеална рефлуксна болест, чести преглъщащи движения и изсъхване на гърлото в състояние на тревожност и други емоционални разстройства. Усещането за буца в гърлото не е свързано със стресови фактори или специфично психиатрично разстройство.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Симптоми, подобни на усещането за буца в гърлото, се наблюдават при образуване на крикофарингеална мрежа (в горната част на хранопровода), дифузен спазъм на хранопровода, заболяване на скелетната мускулатура (например миастения гравис, миотонична дистрофия , автоимунен миозит), както и образувания, заемащи пространство на шията или медиастинума, причиняващи компресия на хранопровода.
Червените точки по гърлото сигнализират за следния проблем - не го пренебрегвайте!
Изследване за усещане на буца в гърлото
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Основната цел е да се разграничи усещането за буца в гърлото от истинската дисфагия, което предполага наличие на структурно нарушение или двигателни нарушения на фаринкса или хранопровода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Историята на настоящото заболяване трябва да включва ясно описание на симптомите, особено наличието на болезнено или затруднено преглъщане (включително усещането за заседнала храна). Важно е да се вземе предвид времето на поява на симптомите, връзката с приема на храна или течности, връзката с емоционалните фактори трябва да се анализира отделно.
Оценката на състоянието на различни системи включва оценка на признаци на загуба на тегло (в резултат на нарушено преглъщане) и мускулна слабост.
Забравете за постоянните храчки в гърлото - ефективни методи за премахването им
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Обективно изследване
Необходимо е палпиране на шията и дъното на устата, за да се изключат масови образувания. Изследва се орофаринкса (включително с помощта на директна ларингоскопия). Необходимо е да се оцени процеса на преглъщане (вода и твърда храна - бисквити). Проведете неврологично изследване, като обърнете специално внимание на двигателната функция.
Следните симптоми са тревожни:
- болка във врата или гърлото;
- отслабване
- внезапно развитие на тремор
- болка, задушаване, затруднено преглъщане;
- регургитация;
- мускулна слабост
- осезаемо или видимо масово образуване;
Ако пациентът няма симптоми като болка, затруднено преглъщане, усещане за засядане на храна в гърлото и при липса на патологични промени според физикалния преглед, може да се говори за наличие на усещане за бучка в гърлото.
Какви са причините да усещате буца, заседнала в гърлото?
Откриването на симптоми на тревожност или промени при физически преглед предполага наличието на дисфагия, свързана с обструкция или двигателни нарушения. Дълготрайните симптоми, които се появяват с нелечими или патологични симптоми и които могат да изчезнат с плач, дават основание да се говори за усещане за буца в гърлото.
Пациентите, диагностицирани с типични усещания за "бучка в гърлото", не трябва да се изследват. При неясна диагноза или когато лекарят не може да изследва напълно фаринкса, се извършва изследване, както при дисфагия. Стандартните изследвания включват оценка на функцията за преглъщане, проста или видео езофагография (видеоизследване с използване на бариева суспензия), оценка на времето за преглъщане, рентгенография на гръдния кош и езофагеална манометрия.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.