Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учените обявиха създаването на "живо лекарство" срещу рак

17 февруари 2016, 18:27 часа

Международен екип учени обявиха създаването на революционен по ефективност метод за лечение на рак.

Терапията, наречена "живо лекарство" от авторите, е основана на прилагането на имунни клетки на човека – Т-лимфоцити (или Т-клетки). Известно количество от тях се извлича от организма на пациента, модифицира се за потискане на раковите клетки и се инжектира обратно. По естествен начин Т-лимфоцитите се разпространяват, измествайки раковите клетки, включително метастазиращите.

Д-р Стенли Ридел от Центъра за изследване на онкологичните заболявания в Сиатъл е представил иновационния метод на годишното събрание на Американската асоциация за съдействие на развитието на науката и е разказал за постигане на "нетрадиционни резултати" след многогодишни изследвания.

По думите на учения, цитиран от The Guardian, на един от етапите при 94% от пациентите с остра лимфобластна левкемия след Т-клетъчна терапия признаците на заболяването изчезнали напълно. При 80% от участниците в експеримента с други видове рак на кръвта била забелязана положителна тенденция, като повече от половината от тях преминали в стадий на ремисия.

Ридел отбелязва, че към клиничното изследване са привличани хора, на които лекарите прогнозирали между два и пет месеца живот и на които не са помогнали никакви други методи за лечение. Организмите на няколко пациенти не издържали силното натоварване на имунната система.

Хематологът Кяра Бонини от университета "Вита Салют Сан Рафаел" в Милано пояснява, че модифицираните Т-клетки потенциално завинаги се съхраняват в човешкия организъм и тъй като притежават своеобразна "памет", продължават да блокират раковите клетки.

Учените подчертават, че на този етап от изследванията създадената от тях терапия може да се разглежда като крайна мярка. Препрограмирането на имунната система може да доведе до опасни странични ефекти. За това свидетелстват и смъртните случаи по време на тестовете, а също така и симптомите на треска, хипотония и появата на невротоксичност, наблюдавана при някои пациенти.

Авторите на метода смятат, че рискът може да се намали със снижаване на дозите модифицирани Т-клетки, но за потвърждение на тази хипотеза са необходими нови изследвания. Освен това е необходимо да се изучи възможността за прилагане на тази терапия в борбата с други видове онкологични заболявания.

В момента учените подготвят за публикуване материалите, в които методът ще бъде описан подробно.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес