Проучване, публикувано в списанието Nutrients, установи, че пиенето на сок от моркови може да помогне за укрепване на имунната система и намаляване на възпалението при диабет. До този извод са стигнали учени от Университета на Южна Дания,пишеиздание на New York Post.
Още: Висок холестерол: Кои храни трябва и кои НЕ трябва да се ядат
Още: Витамин С: Какво и как да ядете, за да си го набавите
Сок от моркови при диабет
Експеримент за пиене на сок от моркови е проведен върху доброволци на възраст от 20 до 55 години. Те са били тествани преди и след като са започнали да приемат напитката.
Лекар: Този необичаен симптом с краката издава диабет
Оказа се, че сокът от моркови, поради факта, че съдържа активни биологични съединения фалкаринол и фалкариндиол, е в състояние да намали възпалението в тялото. Това важи особено за пациенти, страдащи от диабет и пациенти с рак. Известно е, че възпалението играе ключова роля в развитието и прогресирането на диабет тип 2. Основният източник на възпаление в ранните стадии на заболяването е висцералната мастна тъкан.
Още: 8 естествени начина да понижите кръвната захар и да подобрите здравето си
Още: Лекар: 5 причини витамините да НЕ се усвояват от тялото
„Консумацията на сок от моркови повлиява противовъзпалителните цитокини в плазмените проби“, се казва в проучването. Неговите автори отбелязват, че са необходими повече изследвания, за да се потвърди ефектът на сока от моркови върху имунната функция и възпалението.
Мнението на лекарите: Не забравяйте за пресните моркови
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
“Морковите са хранителен източник на бета-каротин, прекурсор на витамин А, жизненоважен за нашата имунна система“, обяснява диетологът Илана Мюлщайн.
Тя допълва, че би било добре да се видят същите резултати от изследванията, свързани с приема на пресни моркови, а не само на сок. В края на краищата той съдържа и фибри, които осигуряват на тялото допълнителни ползи - например действа като пребиотик, подобрявайки здравето на червата. Но не се намират в сока. Фибрите също могат да помогнат за контролиране на нивата на кръвната захар, което може допълнително да помогне за намаляване на възпалението в тялото“, каза диетологът.
Експертът допълва, че витамин А се съдържа в рибеното масло, черния дроб, млечните продукти и яйчния жълтък.Растителни източници на храни, богати на каротеноиди, са не само морковите, но и други зеленчуци и плодове в жълти, оранжеви и червени нюанси: тиква, кайсия, морски зърнастец, райска ябълка, манго.
Още: Лекари: Тази въглехидратна храна регулира кръвната захар
Още: И възрастните спят с плюшени играчки: Експерти разкриват ползите за психичното здраве
Още: 6 неочевидни симптома на диабет - обърнете внимание на кожата и настроението си
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!