Въпреки че все още няма лек за деменция, новите лекарства могат да забавят прогресията на заболяването.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Болката като ранен симптом на деменция и по-висок риск от инсулт
Екип от учени от Медицинския университет в Чунцин в Китай обяснява, че продължителната болка в много части на тялото може да бъде ранен признак на деменция и инсулт.
Жените с това заболяване са с по-висок риск от деменция след 40 години
Екипът, който разглежда данни от 2500 възрастни, установява, че участниците с болка във врата са имали 43% по-голяма вероятност да развият деменция, отколкото участниците, при които този симптом не е бил наличен.
Проучването установява също, че широко разпространената болка увеличава шанса от инсулт с 29 процента.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
Екипът заключава, че болката във врата може да е "предклиничната фаза на деменцията и болестта на Алцхаймер".
Това са първите симптоми на деменция, които най-често се пренебрегват
"Тези резултати предоставят убедителни доказателства, че широко разпространената болка може да бъде рисков фактор за деменция и инсулт по каквато и да е причина. Този повишен риск не зависи от възрастта, пола, различни социално-демографски фактори и здравословни и поведенчески условия", допълват учените.
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи
Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене и на консултацията със специалист!