Китай атакува: Армията на Пекин окупира земя на Виетнам (СНИМКИ)

27 април 2025, 08:06 часа • 4158 | прочитания

Китай превзе виетнамския остров Sand Cay в Южнокитайско море. Китайските сили окупираха необитаемия остров, който имаше виетнамски постове и риболовна станция, издигайки китайското знаме. Въпреки че е само пясъчен бряг с размери малко повече от 200 квадратни метра, Sand Cay има стратегическа стойност за Китай, заради движението в Южнокитайско море, особено търговските маршрути, но и заради военни маневри. Този радиус от 12 морски мили се припокрива с остров Титу, рифът в Южнокитайско море, който Филипините използват за проследяване на китайските движения в района. Още: До две-три седмици: Тръмп заплаши Китай с нови мита

Южнокитайското море не е за пренебрегване

Белият дом заяви, че съобщенията, че Китай е завзел Sandy Cay, са "дълбоко обезпокоителни, ако са верни". "Действия като тези заплашват регионалната стабилност и нарушават международното право", каза Джеймс Хюит, говорител на Съвета за национална сигурност. Официалната декларация на Пекин за суверенитет над Sandy Cay ще породи опасения, че Пекин възнамерява да изгради незаети рифове и брегове.

Още: Apple мести производството на iPhone от Китай в друга държава

През последните две години Манила увеличи патрулите на бреговата охрана и изпрати научни екипи, за да разследват съобщенията за китайски рекултивационни дейности в Sandy Cay и три други рифа на юг. Някои морски експерти твърдят, че новото възстановяване на Китай е малко вероятно, тъй като изкуствените острови, построени и милитаризирани от Пекин през последното десетилетие, осигуриха на армията и бреговата охрана достатъчно присъствие и обхват. Засега няма признаци за постоянна китайска окупация на Sandy Cay или строителство върху него. Служител на филипинската морска сигурност каза в събота, че китайската брегова охрана е напуснала, след като е развила знамето. 

Още: В защита правата на човека: Протест пред посолството на Китай

Китай е установил почти постоянно присъствие около Sand Cay от години, използвайки най-вече своите кораби на морската милиция, за да обгради близките води. Ако Китай някога физически окупира тази функция, Филипините вероятно ще се почувстват принудени да отговорят. Не е ясно какъв ще е  отговорът. Ходът на Китай идва в момент, когато Вашингтон и Пекин са затънали в задълбочаваща се търговска война. Съюзниците на САЩ също наблюдават внимателно как администрацията на Тръмп ще се справи с действията на Китай в Южнокитайско море.

Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата

"Китайската народна република увеличава натиска си върху предните постове на Филипините от години. Но е забележително, че това действие идва на фона на ескалираща търговска война между САЩ и Китай и е точно от типа действия, на които САЩ трудно могат да отговорят, като в същото време плашат своя филипински съюзник", каза Мира Рап-Хупър, бивш старши директор на Съвета за национална сигурност за Източна Азия в администрацията на Байдън.

Законът на Китай дава на бреговата охрана мандат да се качва на борда и да инспектира чуждестранни кораби, „нахлуващи“ във води, за които Пекин претендира, и да задържа екипажите им. Това повишава риска от сблъсъци с филипинската армия и бреговата охрана в Титу, във води, които Китай сега третира като свое териториално море. Военните активи на Китай са много по-силни от аванпоста Титу. Инсталациите му на близкия риф Суби включват ракети земя-въздух, хангари, писта, радар и дълбоководно пристанище за убежище. Но тъй като е категоризиран само като кота за отлив, Суби няма териториално море според международното право.

Още: Пет карти, които държи Китай в търговската война със САЩ: Анализ

Източник: Financial Times

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес