Качеството и продължителността на съня са от съществено значение за здравето на сърцето. Учени от университета в Ексетър (Великобритания) установиха най-доброто време за лягане с цел намаляване на риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания. Според тях това е часовият интервал между 22 и 23 часа. Резултатите от изследването са представени в European Heart Journal.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Най-доброто време за лягане за здраво сърце
Експертите анализираха данни от повече от 100 хиляди участници. Информацията съдържаше навиците на доброволците преди сън и състоянието на сърдечно-съдовата им система.
Оказало се, че тези, които си лягат между 22 и 23 часа, са с най-малък риск от инфаркт, инсулт и други сърдечни проблеми. Тези, които си лягат след полунощ, имат 25% по-висок риск и 24% по-висок риск за тези, които си лягат преди 22 часа. Освен това жените са били по-засегнати от времето за лягане, отколкото мъжете.
Кардиолог: Това е най-добрият народен лек за сърцето при тахикардия
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Според учените проблемите със сърдечно-съдовата система са сред трите най-чести причини за смърт в света. Често състоянието на пациенти с такива заболявания се влошава от затлъстяване, диабет и нездравословен начин на живот.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Колкото по-кратък е сънят, толкова по-кратък е животът на човек, според руския кардиолог д-р Юрий Беленков. Според статистиката около 30 процента от съвременните хора страдат от нарушение на съня, което е изпълнено не само със закъснение за работа и синини под очите. Най-голямата опасност е, че непълноценният сън се отразява негативно на сърдечната дейност. Безсънието пряко засяга сърдечно-съдовите заболявания и дори може да доведе до инфаркт.
Причините за безсънието, отбелязва д-р Беленков, могат да бъдат различни болкови усещания, хормонални, сърдечни заболявания, често (включително нощно) уриниране, хроничен стрес.
Във всички тези случаи, отбелязва лекарят, трябва да се свържете с подходящите лекари, а не да се опитвате да преодолеете безсънието със сънотворни.
„Няма безопасни сънотворни“, предупреждава д-р Юрий Беленков.
Според него хроничното безсъние и стресът пряко влияят върху нарушаването на съдовия тонус, което води до развитие на атеросклероза, прогресиране на исхемична болест на сърцето, повишаване на кръвното.
На първо място той препоръчва изключването на алкохол и напитки, съдържащи кофеин преди лягане, както продължително гледане на телевизия и работа на компютъра или преяждане.
Експертът препоръчва последното хранене за деня да е най-късно в 20 часа.
Лекарят напомня и за необходимостта от проветряване на стаята, в която човек спи. Съветва още включването на вечерни разходки в рутината, както и да се опитвате да заспивате и да се събуждате по едно и също време.
Още: Лекар разкри какво се случва с кръвното и сърцето, когато ядете сирене
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да замести назначеното лечение, както и да се използва за самодиагностика и самолечение!