Един навик, които много хора имат през уикендите, увеличава риска от инфаркт и инсулт. Проучване показва, че дори малкото увеличаване на времето за сън през уикендите може да има опасни последици за здравето.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Навикът през уикенда, който увеличава риска от сърдечно-съдови инциденти
Повече сън през уикендите може да доведе до съдови инциденти, според експерти, представляващи King's College London. Според техните данни негативни промени в състоянието на тялото и здравето могат да настъпят, дори ако сънят през уикендите не се увеличава значително в сравнение със съня през работните дни.
„Лека промяна във времето за събуждане може значително да наруши биологичните ритми на тялото и да увеличи риска от инфаркти, затлъстяване и инсулти“, цитира Daily Mail изследователите.
Лекар: За хората над 40 години това е предвестник на инфаркт или инсулт
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
В проучването си те са анализирали данните на 934 души, които нямат проблеми с теглото и здравето и спят поне 7 часа на ден. Било е проверено и състоянието на чревния микробиом, изпражненията на доброволците, както и кръвните им показатели. Учените установили, че когато хората спят по-дълго през уикендите, съставът на чревната им микробиота се променя. По-специално се е увеличил броят на "лошите" чревни бактерии, чиято активност в организма стимулира развитието на възпалителни процеси и свързаните с тях патологии. Именно с увеличаването на популацията на тези чревни бактерии науката свързва податливостта на хората към затлъстяване, инфаркти и инсулти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
„90 допълнителни минути в леглото са достатъчни, за да нарушат вътрешния биологичен часовник, което засяга редица функции от имунитета до храносмилането“, посочват изследователите.
Други рискови фактори включват:
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
- Пол и възраст: рискът е по-висок при мъжете, отколкото при жените; разликите намаляват с възрастта (на възраст 35-70 години мъжете имат 30% по-висок риск от смърт от инсулти, 2-3 пъти по-висок от коронарна артериална болест в сравнение с жените. На възраст 75 години рискът от смърт от съредечно-съдови инциденти е приблизително еднакво при мъжете и жените Мъжете над 55 години и жените над 65 години са по-податливи на сърдечно-съдови заболявания.
- Менопауза - жените в менопауза имат по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания.
- Наследственост - сърдечно заболяване при вашите преки роднини показва по-голяма вероятност за развитие на подобни заболявания при вас.
- Географски регион на пребиваване: по-висока честота на инсулт и коронарна артериална болест се наблюдава в Русия, Източна Европа, балтийските страни.
- Увреждане на прицелните органи (сърце, мозък, бъбреци, ретина, периферни съдове). Наличието на необратими заболявания на тези органи значително увеличава риска от сърдечно-съдови инциденти.
- Диабет - захарният диабет се класифицира като увреждане на таргетните органи.
Още: Лекар: Този симптом с краката издава предстоящ инфаркт или инсулт
Важно: Информацията в тази статия е предоставена за справка. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар!