От 2023 г. насам в Судан се води кървава гражданска война между паравоенната структура Сили за бърза подкрепа (СБП) и правителствените войски. Оказва се, че в пустинята в Дарфур - в западната част на африканската страна - са открити български боеприпаси. Това е установено в журналистическо разследване на France 24, което проследява снарядите от българска фабрика до суданските милиции. Важно е да се подчертае, че Европейският съюз наложи ембарго върху изпращането на оръжия в тази разкъсвана от война държава.
България отрича да е изнасяла боеприпаси директно за Судан.
"Коя е тази държава?"
Разследването в пет части започва насред пустинята с поредица от видеоклипове, заснети през ноември миналата година от судански бойци. Те показват войници в камуфлажни дрехи, които преглеждат купища документи за самоличност, снимки и икони. Бойците са от Обединените сили - коалиция от въоръжени групировки, които действат в западния регион Дарфур. Тази група оказва подкрепа на суданската армия в борбата ѝ срещу бунтовническата групировка Сили за бърза подкрепа (СБП).
Военните, които заснемат тези видеоклипове, току-що са заловили конвой от няколко автомобила насред пустинята. В един момент един от бойците разглежда паспорт. „Коя е тази държава?“, пита той на езика загава, който се говори в Дарфур. „Тези хора ще направят всичко, дори да дойдат да умрат тук, в Судан“, продължава той. „Те са дошли, за да подкрепят СБП". Боецът многократно твърди, че собствениците на паспортите, за които се твърди, че са били ранени или пленени от неговото подразделение, са „наемници“. На кадрите не се виждат пленници или тела.
На няколко пъти във видеото се виждат два от паспортите, които суданските бойци разглеждат. Това позволява да се даде отговор поне на един от въпросите на военните - и двата документа принадлежат на колумбийски граждани.
Снимка: Getty Images
Във видеото се появяват и два големи дървени сандъка, маркирани с оранжев етикет с форма на ромб, изобразяващ експлозия - международния символ за експлозиви. Те са пълни с цилиндри и имат етикет на английски език, който гласи „81 mm Mortars HE“, т.е. 81-мм минохвъргачки.
Още: Обрат: Судан се съгласи да приеме руска военна база на Червено море
Подкрепа за паравоенната групировка?
Докато видеото продължава, един от бойците посочва боеприпасите и казва, че са предназначени за Силите за бърза подкрепа. Твърди, че ги е изпратил шейх Мохамед бин Зайед, президентът на Обединените арабски емирства.
Няколко часа след като тези видеоклипове се появиха за първи път в интернет, Движението за освобождение на Судан - една от въоръжените групировки, които са част от съвместните сили, публикува във Facebook изявление за конфискуваните оръжия. „В пустинния район на границата между Судан, Либия и Чад съвместните сили осуетиха мащабен опит за контрабанда на оръжия за терористичната милиция Сили за бърза подкрепа (СБП)“, се казва в съобщението. Установено било, че „наемниците“ са пренасяли пари от ОАЕ.
Не е посочено нищо за съдбата на колумбийските мъже, за които се предполага, че са наемници и са пренасяли снарядите - дали са били заловени, убити или ранени.
Още: Путин е "гладен" за злато, литий и уран - гони още западни компании от Африка
Оръжия от България: "Дунарит" в центъра на разследването
Екипът на France 24 е успял да установи доста повече информация за това откъде идват оръжията, иззети от съвместните сили, благодарение на заснетите и публикувани в интернет кадри. Оказва се, че оръжията са от Европейския съюз. Те са произведени в България и са закупени от компания от ОАЕ, твърдят журналистите. Преди да бъде прехванат от съвместните сили в Судан, конвоят, превозващ оръжията, е преминал през Източна Либия - зона, която се контролира от фелдмаршал Халифа Хафтар, съюзник на ОАЕ.
Снимка: Getty Images
В миналото Емирствата са обвинявани от експерти на ООН, че предоставят на Силите за бърза подкрепа военна и финансова помощ, за да запазят собствените си геополитически и икономически интереси в региона. Властите в ОАЕ обаче винаги са отхвърляли тези обвинения.
„Тези оръжия се срещат много често във всеки конфликт и със сигурност са изключително разпространени във всички конфликти, които се провеждат в Судан от десетилетия“, казва Майк Люис - специалист по въоръжени конфликти и бивш член на експертната група на ООН за Судан. "Минохвъргачките са експлозиви, които се изстрелват от къс цилиндър, обикновено по траектория с висока парабола. Така че се издигат доста нагоре и след това се спускат надолу", обяснява той.
Още: Разследване: Милиони от оръжия в Украйна и връзка към бивш зам.-министър, санкциониран за корупция?
На кадрите, заснети на 21 ноември 2024 г., се вижда как мъж отваря един от сандъците, съдържащи минометни снаряди, и приближава камерата към етикет, на който пише: „BG-RSE-0082-HT“ (снимки в сайта на France 24 тук).
Има и друга следа, която сочи към България. Макар че етикетът на кашона е написан на френски и английски език, на него има две имена, изписани на кирилица, които вероятно принадлежат на работниците във фабриката, където са произведени оръжията, посочват от France 24. Това са две женски имена.
М-6 обозначава вид детонатор, който изстрелва боеприпасите, а „81 mm Mortar HE“ описва боеприпасите, които са с размери 81 мм и са силно експлозивни. „1+3 инкрементни заряда“ се отнася до броя на заредите с гориво, които често се срещат при този тип боеприпаси.
Всеки от изброените компоненти има 6-цифрен номер, който позволява проследяването му. Всеки номер започва с „46“. Разследващият екип е разговарял с оръжеен експерт, който обяснява, че в идентификационната система на България номерът, започващ с „46“, показва, че оръжията са произведени от компания „Дунарит“. Той твърди, че числото „19“, последните две цифри от номерата, показват, че оръжията са произведени през 2019 г. Това може да бъде съпоставено с етикета върху сандъка.
Още: Под прикритие: Орбан и Путин играят заедно в Африка?
Уебсайтът на „Дунарит“ показва, че българската компания действително произвежда силно експлозивни 81-милиметрови минохвъргачки. Нещо повече - в профилите на компанията в социалните мрежи има снимки на минометни снаряди, опаковани в дървен сандък, точно като тези, които се появяват във видеото, заснето в Судан. И на двете щайги, показани на снимките на „Дунарит“, и на тези, които се появяват в кадрите, е отпечатан кодът ISPM-15. Номерът е изписан в същия формат като тези върху боеприпасите, открити в Судан.
Снимка: Getty Images
Изпълнителният директор на „Дунарит“ не отрича, но всичко е "по правилата"
От екипа разследващи журналисти дори са се свързали с изпълнителния директор на „Дунарит“ Петър Петров, който не отрича, че тези минометни снаряди са произведени от неговото дружество.
"В България правилата за подобни неща са много строги. Според моята информация всичко в този договор (договорът, който позволява износът на оръжията - бел. ред.) е направено според правилата", посочва той.
Още: Украински СНИМКИ: Български самоходни гаубици се ползват от украинската армия
Казва обаче, че му е трудно да повярва, че минометни снаряди, произведени от неговата компания, са намерени в Судан, и оспорва достоверността на видеоклиповете, заснети на 21 ноември миналата година.
Снаряди, които нарушават ембаргото на ЕС за Судан
Как обаче боеприпаси, произведени в България - т.е. в страна от Европейския съюз, са попаднали в конвой с доставки, предназначен за суданските Сили за бърза подкрепа? От 1994 г. Европейският съюз е наложил пълно ембарго върху износа на оръжия за Судан.
„Продажбата, доставката, трансферът или износът на оръжия и свързани с тях материали от всякакъв вид, включително оръжия и боеприпаси, (...) за Судан от граждани на държави членки или от териториите на държави членки (...) се забраняват, независимо дали произхождат от техните територии или не“, гласи официалният текст на ембаргото.
Снимка: Getty Images
Още: Путин се отказва от злато за военната си машина: Русия сменя страната във войната в Судан
Николас Марш, специалист по износа на оръжие в Института за изследване на мира в Осло, казва, че ембаргото определено обхваща този вид оборудване. "Съществува много ясна политика на ЕС. Има някои изключения, но не виждам как трансферът, който се извършва към Судан, би могъл да бъде обхванат от тези изключения. Това определено е нарушение на политиката на Европейския съюз", смята той.
България категорично е отхвърлила твърденията, че тези оръжия са били изпратени директно от страната ни в Судан.
Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение - органът у нас, който одобрява износа на оръжия, е заявил пред журналистите, че оръжията са били продадени с „подходящо разрешение“ на „правителство на държава, на която не са наложени санкции“. От комисията „категорично отричат съответните български органи да са издавали разрешения за износ на тези боеприпаси в Судан“.
И наистина - установено е, че снарядите не са изнасяни директно за Судан. Те обаче са били продадени на International Golden Group - компания от ОАЕ, известна с това, че прехвърля оръжия в зони с международно ембарго. Със сигурност предстоят още подробности в следващите четири части от разследването.
Още: Доставиха снаряди за украинските въоръжени сили, произведени в Костенец? (СНИМКИ)