Тъмните кръгове под очите са не само козметичен проблем. В повечето случаи те са признак на заболявания и състояния, свързани с вътрешните органи. Според имунолози най-често причината се крие в чернодробно или бъбречно заболяване и това изисква своевременно насочване към терапевт. Други патологии, които могат да се проявят като потъмняване на кожата в областта на под очите, са заболявания на сърдечно-съдовата и дихателната система.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Анемия
Дефицитът на желязо може да бъде причина за появата на тъмни кръгове. Недостигът на този елемент води до развитието на анемия, която се свързва с липсата на кислород. В допълнение към чернодробните и бъбречните заболявания, анемията допринася за развитието на състояние като хипоксия (кислороден глад). Именно това кара кръвта в съдовете, разположени в кожата под очите, да потъмнее.
Дори и да не сте твърдо убедени в силата на здравословното хранене, има голяма вероятност тъмни кръгове и подпухналостта под очите ви да са провокирани от факта, че не консумирате храни, богати на хранителни вещества. Вените, разположени около зоната на очите, стават по-забележими, когато в тялото има липса на желязо. Вегетарианците са изложени на по-висок риск от развитието на анемия, тъй като месото е сред основните хранителни източници на желязо.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Приемът на определени лекарства води до разширяване на кръвоносните съдове и това също се отразява негативно на зоната под очите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Хормонален дисбаланс
Хормоналните промени като тези при ПМС или менопаузата също могат да причинят повишено задържане на течности и промени в пигментацията в кожата. Хормоналната заместителна терапия и хормоналните контрацептиви също могат да стимулират производството на меланин в кожата.
Хипофункция на щитовидната жлеза
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Щитовидната жлеза е основна жлеза в тялото. Ако тя не функционира нормално, може да се засегне и производството на кръв. Анемия може да възникне при хипотиреоидизъм. В случая е възможно да бъдат засегнати още стомашно-чревната система и черния дроб. Това затруднява отстраняването на токсините от тялото и съответно води до потъмняване на кожа под очите.
Алергии и екзема
Алергиите и екземата причиняват подуване и възпаление, които могат да допринесат за тъмните кръгове под очите. Хистаминовите реакции водят до промени в кръвообращението. Проблемите със синусите също могат да причинят натрупване на течности в областта на носа и очите.
Ако факторът на съществуващите заболявания е изключен, тъмните кръгове обикновено показват претоварване на тялото поради нездравословен режим, липса на сън, постоянно използване на мобилни устройства, консумация на алкохол, нездравословни храни и загуба на тегло.