Посещаването на лекарския кабинет може да се окаже истинско мъчение за някои хора. Отлагаме и отлагаме, докато стане нетърпимо и вече няма измъкване. За щастие, има упойки и щом страхът от болката вече е елиминиран, остава само да се настроим психически, че ходенето на зъболекар би ни донесло единствено и само ползи. Не забравяйте, че най – доброто лечение е превенцията. А за целта трябва често да ходим на профилактични прегледи.
Когато говорим за болести и нарушения в организма ни, трябва да се знае, че те никога не са насочени само към една единствена област от нашето тяло. Това е така, тъй като всички системи са свързани една с друга и си взаимодействат, за да функционираме нормално. Накратко, ако страдаме от проблеми в устната кухина, това би могло да доведе до промени в работата на сърцето, бъбреците, паметта и т.н. На пръв поглед тези части от тялото ни не са пряко свързани. И как би могъл разваления зъб да попречи на сърцето?
- Съществува ли връзка между пренебрегнатите проблеми със зъбите и мигрената?
Отново на пръв поглед две съвсем отделни системи. Истината обаче е, че има връзка помежду им. Някои изследвания сочат, че около 70-80 процента от случаите на мигрена са свързани с неправилната захапка. Обяснява се с това, че обратната захапка предизвиква спазми в лицево-челюстната област, тъй като постоянно се търси удобен начин устата да се затвори.
- Може ли кариесът на повлияе на функциите на гърлото, носа, очите и ушите?
Отговорът е да. Това е така, защото всяка една инфекция в организма ни води до понижаването на имунитета. От там нататък пътят на бактериите става по – лесен. Може да се развият възпаления при всички органи в лицето-челюстната област.
- Съществува ли риск от инсулт, ако пренебрегваме заболявания в областта на устната кухина?
Опасността, която се крие тук е свързана с възпаленията. Ако се е появила хронична бактериална инфекция, тя неминуемо ще предизвика възпаление. Това от своя страна ще засегне кръвта. Може да доведе до запушвания на кръвоносните съдове и съответно инсулти.
- Каква е връзката между развалените зъби и проблеми със стомаха?
Връзката тук е много проста. Приемаме храна през устата, а зъбите имат функцията да смилат вече приетата храна. Ако обаче те не са в състояние да вършат работата си, тогава това би затруднило функцията на стомаха. Възможни са гастрити, а дори и язви.
- Истина ли е, че кръвната захар може да се повиши от наличието на проблеми със зъбите?
Не, тук по-скоро отношението върви в обратна посока. Изследванията показват, че диабетът намалява способността на тялото да се бори с инфекциите. Така че повишената кръвна захар засилва опасността от появата на заболявания при венците.
- Възможно ли е възпаленията в устната кухина да доведат до сърдечно-съдови проблеми?
Да, възможно е. Например хора с възпаление на околозъбните тъкани са около два пъти по – предразположени към проблеми със сърцето. Обяснява се с това, че бактериите с времето попадат в кръвта, а това излага на риск сърцето и кръвоносните съдове.